W swojej prognozie tempa wzrostu cen w państwach Unii Europejskiej Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał, że najszybciej ceny będą rosły w Polsce.

Portal Bankier.pl przytacza październikową prognozę poziomu inflacji Polski w przyszłym roku. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost cen wyniesie w naszym państwie 3,5 proc. To znaczna korekta przewidywań MFW, który jeszcze w kwietniu bieżącego roku przewidywał, że do 2024 r. inflacja nie przekroczy w Polsce 2,5 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Gdyby przewidywania Funduszu okazały się słuszne oznaczałoby to przyspieszenie inflacji o 1,6 punktu procentowego do poziomu najwyższego w całej Unii Europejskiej. Za Polską znalazłyby się Węgry i Rumunia. Według najnowszej prognozy wysoka inflacja ma utrzymywać się w Polsce do 2023 r.

W kwestii wzrostu gospodarczego MFW uznaje, że w bieżącym roku będzie on w Polsce niższych tylko od przyrostu PKB w Irlandii i na Malcie, jednak w przyszłym roku mają nas wyprzedzić także Węgry. Pozytywną prognozą jest także przewidywanie co do poziomu bezrobocia, które według Funduszu nie wzrośnie w przyszłym roku ponad poziom 3,8 proc.

Już w maju odnotowano w Polsce najwyższy poziom inflacji w stosunku rocznym od 2011 r. W lecie wzrost cen nadal przyspieszał. Według sondaży Polacy dostrzegają już przyspieszenie inflacji.

bankier.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz