W swojej prognozie tempa wzrostu cen w państwach Unii Europejskiej Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał, że najszybciej ceny będą rosły w Polsce.

Portal Bankier.pl przytacza październikową prognozę poziomu inflacji Polski w przyszłym roku. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost cen wyniesie w naszym państwie 3,5 proc. To znaczna korekta przewidywań MFW, który jeszcze w kwietniu bieżącego roku przewidywał, że do 2024 r. inflacja nie przekroczy w Polsce 2,5 proc.

Gdyby przewidywania Funduszu okazały się słuszne oznaczałoby to przyspieszenie inflacji o 1,6 punktu procentowego do poziomu najwyższego w całej Unii Europejskiej. Za Polską znalazłyby się Węgry i Rumunia. Według najnowszej prognozy wysoka inflacja ma utrzymywać się w Polsce do 2023 r.

W kwestii wzrostu gospodarczego MFW uznaje, że w bieżącym roku będzie on w Polsce niższych tylko od przyrostu PKB w Irlandii i na Malcie, jednak w przyszłym roku mają nas wyprzedzić także Węgry. Pozytywną prognozą jest także przewidywanie co do poziomu bezrobocia, które według Funduszu nie wzrośnie w przyszłym roku ponad poziom 3,8 proc.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Już w maju odnotowano w Polsce najwyższy poziom inflacji w stosunku rocznym od 2011 r. W lecie wzrost cen nadal przyspieszał. Według sondaży Polacy dostrzegają już przyspieszenie inflacji.

bankier.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz