Potentat produkcji baterii LG Chem chce znacznie rozbudować swoją fabrykę w gminie Kobierzyce pod Wrocławiem. Pozyskał już na ten cel kredyty w koreańskich bankach.

Jak podał w piątek branżowy portal Electrive.com koreański koncern LG Chem podpisał już umowy o pozyskaniu kredytów z trzema koreańskimi bankami na łączną sumę 700 mln wonów, równowartość prawie 2,5 mln złotych. Według portalu kredyty te zostały zaciągnięte by „finansować rozwój możliwości produkcyjnych w Polsce”.

LG Group, jeden z największych koreańskich czeboli, rozpoczął inwestycje w gminie Kobierzyce jeszcze w zeszłej dekadzie. W 2007 r. roku uruchomił w Biskupicach Podgórnych produkcję ekranów ciekłokrystalicznych i chłodziarek. Swój zakład otworzyła niedawno w tej miejscowości należąca do grupy LG spółka LG Chem specjalizująca się w produkcji baterii. Inwestycja już jest największą fabryką koncernu na świecie, większą niż te w Korei, Chinach i USA, a przy tym największym zakładem produkującym baterie do samochodów w Europie. Jednak Koreańczycy chcą jeszcze rozszerzyć swoje zdolności produkcyjne w Polsce.

Inwestycja ma związek z perspektywami rozwoju rynku samochodów elektrycznych. LG Chem już obecnie dostarcza baterie do ich napędu 13 z 20 głównych producentów samochodów elektrycznych włączając Volkswagena, Renault, General Motors and Hyundai. Według ubiegłorocznych zapowiedzi planowana rozbudowa ma doprowadzić do tego, że LG Chem będzie zatrudniał na Dolnym Śląsku 6 tys. ludzi.

LG Chem pozyskał kapitał nie tylko od banków koreańskich. Jeszcze w marcu Europejski Bank Inwestycyjny zabezpieczył dla koreańskiego koncernu kredyt na sumę 480 mln euro. Podliczając wszystkie środki jakie Koreańczycy chcą zainwestować w Biskupicach Podgórnych będzie to największa inwestycja zagraniczna w Polsce od 2001 r.

Czytaj także: Koreańczycy oferują Wojsku Polskiemu zakup czołgów

electrive.com/autodziennik.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz