Koło poselskie Konfederacja pyta premiera Mateusza Morawieckiego o relacje polityczne z ambasador USA Georgette Mosbacher. Powodem pytań wobec szefa rządu są podejrzenia dotyczące nacisków ambasador USA na Radę Ministrów.

Tekst interpelacji został zaprezentowany w poniedziałek na profilu Roberta Winnickiego, prezesa Ruchu narodowego i jednego z liderów Konfederacji. Pytania dotyczą relacji politycznych, łączących premiera Mateusz Morawieckiego i resztę polskiego rządu z ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher. Powodem interpelacji są podejrzenia o lobbing ambasador USA w polskim rządzie.

“Ile razy w ciągu sprawowania funkcji premiera RP spotykał się Pan z ambasador USA Georgette Mosbacher w siedzibie Kancelarii Premiera lub w willi przy ul. Parkowej?” – pyta premiera prezes Ruchu Narodowego. “Czy te spotkania były odnotowywane w księdze wejść i wyjść?” – czytamy. W interpelacji zawarte zostały także pytania o ewentualne notatki z tych spotkań.

Robert Winnicki pyta także, ile razy podobne spotkania z amerykańską ambasador odbywali pozostali ministrowie. “Ile razy rozmawiał Pan telefonicznie z ambasador USA Georgette Mosbacher jako premier RP?” – czytamy także.

“Czy przedstawiciele ambasady USA przekazywali Panu, Pańskim współpracownikom lub ministrom w Pańskich rządach propozycje konkretnych zapisów w aktach prawnych? Jeśli tak, proszę o szczegóły” – napisano w interpelacji.

Winnicki pyta też o ewentualne przepisy polskiego prawa, które zostały zmienione pod wpływem nacisków ambasady USA lub amerykańskiego rządu. “Jakich aktów prawnych dotyczyły spotkania i rozmowy z ambasador USA Georgette Mosbacher?” – czytamy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezes Ruchu Narodowego tłumaczy, że  pytania są spowodowane rozporządzeniem dotyczącym budowy infrastruktury sieci 5G i możliwych nacisków ze strony USA. Winnicki podkreśla, że według mediów w projekcie nieoczekiwanie pojawiły się zapisy, o które zabiegała w polskim rządzie ambasada USA.

“Według naszych źródeł w sprawie treści rozporządzenia z polskim rządem miała skontaktować się ambasada USA” – pisał “Puls Biznesu”.

“Wirtualna Polska” podawała z kolei, iż “Ambasada USA twierdzi, że Donald Trump podziękował Andrzejowi Dudzie za + twarde stanowisko dotyczące bezpieczeństwa sieci 5G. +  Według Kancelarii Prezydenta rozmowa dotyczyła jedynie epidemii i współpracy gospodarczej. Tyle że dwa dni przed rozmową prezydentów w rządowym rozporządzeniu dotyczącym budowy 5G pojawiły się zaskakujące zapisy”.

Sugestie dotyczyły projektu rozporządzenia w tej sprawie, który zawierał zapisy de facto eliminujące z rynku wszystkich graczy poza amerykańsko-izraelsko-koreańskim konsorcjum.

Winnicki tłumaczy, że “temat tak newralgiczny jak sieć 5G powinien być szeroko, publicznie debatowany z uwzględnieniem wszelkich głosów, również strony społecznej”. “Budowa infrastruktury opartej na nowych technologiach w Polsce powinna być realizowana, w miarę możliwości, przez krajowe podmioty, a tam gdzie to nie jest możliwe – przez konkurujące między sobą podmioty zewnętrzne. Wszelki monopol ośrodków zagranicznych byłby tu szkodliwy, tak ze względu na cenę jak i biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa” – dodaje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ambasador USA była wielokrotnie posądzana o prowadzenie lobbingu w polskim rządzie. Ponad rok temu pisaliśmy o liście Georgette Mosbacher do premiera Mateusz Morawieckiego. Dotyczył on stacji telewizyjnej TVN 24.

Zobacz także: Interwencja Mosbacher zablokowała prace nad ustawą. “Potraktowała nas jak republikę bananową”

facebook.com / kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • franciszekk
   franciszekk :

   PO+twierdza się PO+wiedzonko, że obecnie nadwiślański Land zwany PO+Land = byłe PRL !.
   Długie lata w niewoli; ruskiej, germańskiej wielu pokoleń spowodowały wielkie spustoszenia w mentalności Polaków!
   Mentalność niewolniczą tzw. “p”olaków widać jak na dłoni w kołchoźnianym tzw. “parlamencie” UE.
   Obecne UE = byłe ZSRR!

 1. tagore
  tagore :

  Co do meritum sprawy interpelacja jest zasadna ,a co do treści opisanej w tekście niestety w znacznej części niemądra. Czyta się to jak “dzieło” małolatów pragnących komuś dokuczyć.