Komisja Europejska wzywa działające w UE przedsiębiorstwa aby we wzajemnych rozliczeniach odchodziły od dolara na rzecz euro.

„Pomimo swoich pozycje poważnych klientów a także ważnych producentów, europejski biznes nadal handluje w dolarach na kluczowych rynkach strategicznych, często nawet między sobą” – oświadczenie Komisji Europejskiej cytuje w środę rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti. Jak twierdzi Komisja, naraża to rynki na wstrząsy z powodów politycznych i gospodarczych, a także na zależność od „jednostronnych decyzji” – jak cytuje agencja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„W tym kontekście Komisja Europejska przyjęła dziś rekomendację w sprawie promocji szerszego użycia euro w międzynarodowych porozumieniach energetycznych i transakcjach” – można przeczytać w oświadczeniu. Komisja poleciła też przywódcom państw unijnych by omówili międzynarodową rolę europejskiej waluty na grudniowym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak twierdzi RIA Nowosti Komisja Europejska chce rozliczania w euro kontraktów na zakup surowców energetycznych takich jak gaz ziemny i ropa naftowa. Do połowy przyszłego roku ma zostać opracowany specjalny raport w tej sprawie.

Stanowisko KE jest zbieżne z dążeniem władz rosyjskich do odchodzenia od rozliczania handlu międzynarodowego w amerykańskiej walucie. Rosyjski rząd i bank centralny przygotowują już specjalny program przejścia na inne środki płatnicze.

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz