Komisja Europejska wzywa działające w UE przedsiębiorstwa aby we wzajemnych rozliczeniach odchodziły od dolara na rzecz euro.

„Pomimo swoich pozycje poważnych klientów a także ważnych producentów, europejski biznes nadal handluje w dolarach na kluczowych rynkach strategicznych, często nawet między sobą” – oświadczenie Komisji Europejskiej cytuje w środę rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti. Jak twierdzi Komisja, naraża to rynki na wstrząsy z powodów politycznych i gospodarczych, a także na zależność od „jednostronnych decyzji” – jak cytuje agencja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„W tym kontekście Komisja Europejska przyjęła dziś rekomendację w sprawie promocji szerszego użycia euro w międzynarodowych porozumieniach energetycznych i transakcjach” – można przeczytać w oświadczeniu. Komisja poleciła też przywódcom państw unijnych by omówili międzynarodową rolę europejskiej waluty na grudniowym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej.

Jak twierdzi RIA Nowosti Komisja Europejska chce rozliczania w euro kontraktów na zakup surowców energetycznych takich jak gaz ziemny i ropa naftowa. Do połowy przyszłego roku ma zostać opracowany specjalny raport w tej sprawie.

Stanowisko KE jest zbieżne z dążeniem władz rosyjskich do odchodzenia od rozliczania handlu międzynarodowego w amerykańskiej walucie. Rosyjski rząd i bank centralny przygotowują już specjalny program przejścia na inne środki płatnicze.

ria.ru/kresy.pl

Komisja Europejska wzywa do rezygnacji z dolara w roliczeniach
Oceń ten artykuł

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz