Szósty w ciągu miesiąca irański tankowiec dotransportował ropę naftową do wenezuelskiego portu. Zarówno Iran jak i Wenezuela są obłożone rozległymi sankcjami USA.

Portal Al Masdar News poinformował, że w poniedziałek po południu irański tankowiec Golsan wpłynął na wenezuelskie wody terytorialne. Jak twierdzi portal statek nie tylko wiózł transport surowca, ale też sprzęt do naprawy instalacji działających w wenezuelskich szybach naftowych. Wenezuela ma największe złoża ropy naftowej w Ameryce Południowej, ale na skutek złamania finansów publicznych jakie nastąpiło za rządów obecnego prezydenta Nicolasa Maduro instalacje państwowego przedsiębiorstwa naftowego uległy poważnej dekapitalizacji, co doprowadziło do spadku wydobycia surowca w tym państwie.

Jak podkreśla portal, Golsan to już szósty irański tankowiec który w ciągu 30 dni przypłynął do Wenezueli. Pierwszy dopłynął jeszcze 26 maja. Rejsy te odbyły się mimo, że oba państwa są obłożone rozległymi sankcjami USA. W czasie rejsu poprzedniego tankowca pojawiły się pogłoski o tym, że Amerykanie będą interweniować na Morzu Karaibskim. W związku z tym władze Iranu sformułowały pod adresem Waszyngtonu oficjalne ostrzeżenie, że wszelkie działania przeciwko irańskiemu tankowcowi spotkają się z odpowiedzią. Ponieważ Iran nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z USA notę Irańczyków dostarczył amerykańskiej dyplomacji ambasador Szwajcarii w Teheranie.

Iran już w zeszłym roku pokazał, że potrafi realizować swoje ostrzeżenia. Jak informowaliśmy, Korpus Strażników Rewolucji zajął i zatrzymał w lipcu zeszłego roku tankowiec Stena Impero pływający pod brytyjską banderą. Strona irańska twierdziła, że załoga statku naruszyła szereg przepisów, a także zignorowała wezwania o pomoc po kolizji z łodzią rybacką. Dwa tygodnie wcześniej brytyjscy komandosi zatrzymali w pobliżu Gibraltaru irański tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniami, że wiezie on ropę do Syrii łamiąc w ten sposób sankcje UE. W połowie sierpnia Grace 1 został jednak zwolniony pomimo sprzeciwu USA i udał się w dalszy rejs pod nazwą zmienioną na Adrian Darya-1. Dopiero po uwolnieniu irańskiego tankowca Irańczycy zwolnili statek brytyjski.

Czytaj także: Władze Iranu zaakceptowały kompleksowy plan współpracy z Chinami

almasdarnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply