Państwa Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie banalnej, ale ważnej dla przytłaczającej większości obywateli.

Jak podał portal telewizji Al Jazeera państwa członkowskie UE uzgodniły wprowadzenie obowiązku ujednolicenia wtyczki ładowania telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych do postaci portu USB typu C od 2024 r.

Wtorkowe porozumienie, pierwsze na świecie, oznacza, że od końca 2024 r. większość elektronicznych urządzeń przenośnych będzie musiała mieć taką właśnie wtyczkę ładowania. Nowe uregulowanie nie będzie dotyczyć produktów wydanych przed wejściem w życie nowych przepisów, jak podał portal telewizji Al Jazeera.

Państwa UE wprowadziły ujednolicenie zarówno ze względu na komfort konsumentów, jak i na to, że standardowe przyłącze dla wszystkich urządzeń znacznie ograniczy produkcję odpadów elektronicznych. „Umowa, którą zawarliśmy dziś rano, przyniesie konsumentom około 250 milionów euro oszczędności” – przekazał w oświadczeniu komisarz rynku wewnętrznego UE Thierry Breton – „Pozwoli również na pojawienie się i dojrzewanie nowych technologii, takich jak bezprzewodowe ładowanie”.

UE jest zamieszkana 450 milionów ludzi, ma więc jeden z największych zasobów zamożnych konsumentów na świecie, co powoduje, że jej urch może również wpłynąć na cały światowy rynek smartfonów i tabletów.

Połowa ładowarek sprzedawanych z telefonami komórkowymi w 2018 r. miała złącze USB micro-B, podczas gdy 29 proc. miało złącze USB-C, a 21 proc. złącze Lightning, wynika z badania przeprowadzonego w 2019 r. przez Komisję Europejską.

Al Jazeera ocenia decyzję Unii jako “cios” w cyfrowego potentata Apple, który z ekskluzywnego charakteru sprzedawanych urządzeń i technologii czynił przez lata główną strategię.

Czytaj także: Apple i Google usunęły ze sklepów aplikację Nawalnego

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply