Konieczność gaszenia dotychczasowego zadłużenia oraz interwencji na rzecz własnej waluty doprowadziła do znacznej redukcji rezerw finansowych Białorusi.

Jak podał w poniedziałek portal Finanz.ru białoruski bank centralny tylko w sierpniu sprzedał na giełdzie twardą walutę na łączną sumę 1,047 mld dol. Dodatkowo 351,7 mln dol. musiał wydać na gaszenie wcześniej zaciągniętych długów. Łącznie rezerwy finansowe Białorusi skurczyły się więc o 1,399 mld dol. do poziomu zaledwie 7,457 mld dol. Oznacza to miesięczną redukcję o 16 proc. To rekordowy miesięczny spadek ich wartości w historii prowadzenia tego typu statystyk na Białorusi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

3,209 mld rezerw finansowych Białorusi jest zgromadzona w twardej, zagranicznej walucie. Natomiast 3,1 mld dol. warte są zdeponowane przez białoruski bank centralny rezerwy złota. 616,8 mln dol. zgromadzonych w rezerwach zostało zaś opisane w oficjalnej statystyce jako „pozostałe aktywa”.

Jak podaje portal sprzedaż zagranicznych walut była związana ze skupowaniem za nią białoruskiego rubla tak by uchronić chwiejącą się narodową walutę przed nagłą deprecjacją. Interwencja ta była konieczna w związku z odwrotem samych obywateli od własnej waluty i masowym skupowaniem przez nich twardych walut zagranicznych.

Mimo tego rodzaju działań banku centralnego, tylko w ciągu sierpnia wartość rubla białoruskiego wobec dolara zmniejszyła się o około 8 proc. W przypadku euro miesięczny spadek wartości wyniósł 10 proc. i aż 36 proc. od początku bieżącego roku.

Rezerwy na poziomie niecałych 7,5 mld dol. oznaczają, że Białoruś dysponuje kapitałem na pokrycie dwumiesięcznego importu do tego państwa.

Gospodarka Białorusi już na początku tego roku, jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa wpadła w recesję.

finanz.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz