Znany biznesmen Leszek Czarnecki dążył do sprzedaży Idea Banku działającego na Ukrainie, jednak do transakcji nie doszło mimo podpisania umowy.

Będący właścicielem ukraińskiego Idea Banku Getin Holding jeszcze na początku tego roku otrzymał od ukraińskiego urzędu antymonopolowego zgodę na sprzedaż tego banku Dragon Capital Investments Limited – funduszowi inwestycyjnemu zarejestrowanemu na Cyprze. Jednak jak podał w czwartek portal Money.pl umowa na sprzedaż udziałów w Idea Banku zawarta jeszcze 20 grudnia zeszłego roku została rozwiązana.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Formalnym powodem rozwiązania umowy było nie spełnienie przez stronę cypryjską jednego z jej warunków, to jest nie podpisanie przez Dragon Capital Investment certyfikatu precyzującego cenę sprzedaży Idea Bank Ukraina. Dodatkowo, jak twierdzi Money.pl, Getin Holding nie otrzymał zgody Narodowego Banku Ukrainy niezbędnej do przeniesienia prawa własności na nowy podmiot kapitałowy. Pierwotnym terminem przeniesienia prawa własności był 31 maja. Następnie przeniesiono go na 31 czerwca.

Nie była znana kwota jaką holding Czarneckiego zarobiłby na sprzedaży swojego ukraińskiego banku. Jednak Money.pl szacuje, że umowa mogła zawierać sumę około miliarda dolarów. Ukraińskie spółki to jedne z najważniejszych aktywów Getin Holding, jak twierdzi portal, a Idea Bank Ukraina pozostaje jednym z liderów na rynku kredytów gotówkowych w tym państwie.

Czytaj także: Polak stanął na czele największego banku Ukrainy

money.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz