Polak stanął na czele największego banku Ukrainy

Największy bank Ukrainy – Privatbank powołał na stanowisko dyrektora generalnego obywatela Polski, Mariusza Kaczmarskiego. Polak wygrał postępowanie konkursowe.

„Mieliśmy konkurs na to stanowisko i prezentujemy jego zwycięzcę. Będzie odpowiedzialny za całą działalność operacyjną Privatbanku” – portal pb.pl cytuje za ukraińską stroną internetową ubr.ua rzecznika prasowego banku Oleg Serga. Portal Puls Biznesu podkreśla, że Mariusz Kaczmarski jako główny członek zarządu tej spółki będzie już drugim jego członkiem pochodzącym z zagranicy. W zarządzie Privatbanku zasiada bowiem także obywatel Czech Peter Krumhanzl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Privatbank, założony w 1992 r. jako prywatna spółka, jest największym bankiem na Ukrainie. Pb.pl podaje dane badania przeprowadzonego przez pracownię Gfk Ukraine, z którego wynika, że w IV kwartale 2018 roku, Privatbank był głównym bankiem dla aż 53,4% klientów indywidualnych. W całej Ukrainie działa około 2 tys. oddziałów Privatbanku. Spółka odnotowała z zeszłym roku 417 mln dolarów zysku.

Do 2016 r. głównym udziałowcem Privatbanku był oligarcha Ihor Kołomojski, który wspierał rewolucję na Majdanie, a po jej zwycięstwie był przez krotki czas gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego gdzie zainwestował znaczne środki w zwalczanie prorosyjskiego separatyzmu. Kołomojski szybko popadł w konflikt z nowym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko i wyjechał na emigrację do Szwajcarii. W 2016 r. władze państwowe uznały Privatbank za niewypłacalny i znacjonalizowały przedsiębiorstwo. Dotychczasowy właściciel w 2017 wstąpił w tej sprawie na drogę sądową, ale wyroku doczekał się dopiero w 2019 r. Sąd w Kijowie orzekł w kwietniu, że nacjonalizacja Privatbanku była bezprawna.

pb.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz