Specjalny przedstawiciel władz USA do spraw Ukrainy, Kurt Volker twierdzi, że porozumiał się z szefem polskiej dyplomacji w sprawie wspierania tego państwa.

Volker poczynił swoją uwagę na temat relacji między USA i Polską a Ukrainą po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych RP Jackiem Czaputowiczem. Obaj politycy spotkali się we wtorek w Toronto na dorocznej konferencji dotyczącej wspierania reforma na Ukrainie zorganizowanej przez władze Kanady.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

„Polska i USA mają wspólny interes w silnej, bezpiecznej Ukrainie zintegrowanej z regionem w ramach społeczności Transatlancykiej. Pan Czaputowicz i ja dyskutowaliśmy jak wzmocnić wysiłki na rzecz wsparcia reformy i tworzenia otwartej, dynamicznej Ukrainy” – napisał we wtorek na Twitterze Volker.

W podobnym tonie wypowiedział się we wtorek szef polskiej dyplomacji – „Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także proces reform, których wdrożenie jest kluczem do jej prawdziwej niezależności i odporności na zagrożenia zewnętrzne” – słowa Czaputowicza cytuje telewizja TVN24. Stwierdził on, że Polska wspieraj\ Kijów „podnosząc kwestię rosyjskiej agresji i sytuacji na okupowanym Krymie na różnych forach międzynarodowych, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, OBWE, w Radzie Europy, NATO i w Unii Europejskiej, a także zdecydowanie wspiera Ukrainę w trwającym procesie wdrażania reform”.

Czaputowicz chwalił się, że to właśnie Ukraina jest największym odbiorcą pomocy rozwojowej jaką dla innych państw przeznacza Polska. Opisał na co wydano 56 mln euro przekazane przez Polska Ukraińcom – „Skupiamy się na praktykach dobrego rządzenia, kapitale ludzkim, przedsiębiorczości i sektorze prywatnym, a na życzenie rządu ukraińskiego użyczyliśmy wsparcia w reformie mającej na celu decentralizację.

W zeszłym roku opisywaliśmy jak polski MSZ w ramach pomocy rozwojowej wspierał rozwój rolnictwa na Ukrainie, przeznaczając pieniądze na szkolenie ukraińskich farmerów w hodowli malin i przekazanie im produktywnych odmian rośliny, czy dając im pieniądze na ulepszanie produkcji przetworów mlecznych. Tego rodzaju działania polskiej dyplomacji wzbudziły protesty polskich rolników, dla których ukraińscy producenci są obecnie czołowymi konkurentami na rynku polskim i europejskim.

pravda.com.ua/tvn24.pl/twitter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz