Zakup domu bądź mieszkania to marzenie wielu osób. Niestety ceny nieruchomości są tak wysokie, że nie każdy Polak będzie w stanie odłożyć wymaganą sumę pieniędzy. W takim wypadku można skorzystać z kredytów hipotecznych. Jak znaleźć idealną pożyczkę w gąszczu wielu ofert?

Oto kilka podpowiedzi.

  1. Co to jest kredyt hipoteczny?
  2. Ranking kredytów hipotecznych
  3. Koszty kredytu hipotecznego

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt na mieszkanie może mieć formę kredytu hipotecznego. Zabezpieczeniem takiej pożyczki jest hipoteka kupionej nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia, bank ma prawo zająć lokal. W Polsce do grupy kredytów hipotecznych zalicza się kilka produktów. Są to: kredyt mieszkaniowy, kredyt budowlano-hipoteczny, kredyt konsolidacyjny bądź pożyczka hipoteczna. Wszystkie powyższe rodzaje kredytów udzielane są przez baki. Tym samym żaden parabank bądź kasa oszczędnościowa nie udzieli nam takiego kredytu. Oprócz zabezpieczenia kredytu za pomocą hipoteki, kredytobiorca ręczy również swoim majątkiem obecnym i przyszłym.

Ranking kredytów hipotecznych

Obecnie liczba ofert proponujących kredyty hipoteczne jest tak duża, że trudno znaleźć ten idealny produkt. A w przypadku jakiegokolwiek kredytu decyzja powinna być przemyślana. Trzeba jeszcze pamiętać kosztach kredytu hipotecznego. W takim wypadku warto skorzystać z narzędzia, jakim jest ranking kredytów hipotecznych. Są to specjalne witryny internetowe, dzięki którym możemy ocenić, na jaki kredyt nas stać. Rankingi kredytowe porównują oferty różnych banków. Dzięki temu możemy znaleźć kredyt nawet nie wychodząc domu. Na stronach rankingów znajdują się także specjalne kalkulatory kredytów hipotecznych, które działają na zasadzie matematycznego algorytmu.

Rankingi kredytów hipotecznych biorą pod uwagę oprocentowanie, wszystkie prowizje, marże. Wszystkie dane prezentowane są w formie czytelnej tabeli, która zawiera między innymi: wartość RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), całkowitą kwotę do spłaty z prowizjami i oprocentowaniem oraz wysokość raty. Takie zestawienie pozwala klientom ocenić, czy stać ich na dany kredyt hipoteczny.

Koszty kredytu hipotecznego

Konsumenci muszą pamiętać, że kwota, jaką spłacamy bankowi jest znacznie większa niż kredyt, który zaciągniemy. Dlatego proces przyznawania pożyczki trochę trwa. Klienci są zobowiązani wypełnić wszystkie formularze oraz przedstawić całą listę różnych dokumentów, na przykład zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków. Dzięki temu bank jest w stanie ocenić, czy dany klient poradzi sobie ze spłatą zadłużenia.

Na całkowity koszt zadłużenia składają się następujące czynniki:

  • prowizja dla banku,
  • ustanowienie hipoteki, czyli wpis do księgi wieczystej potwierdzony aktem notarialnym,
  • koszty notarialne,
  • założenie księgi wieczystej dla danej nieruchomości,
  • ubezpieczenie,
  • prowizja za wcześniejszą spłatę.

To właśnie te elementy sprawiają, że oddajemy znacznie więcej, niż pożyczamy. Dlatego znalezienie najtańszego kredytu hipotecznego jest takie ważne. A pomoże nam w tym właśnie ranking kredytów hipotecznych. Samodzielne porównywanie ofert bankowych może zabrać sporo czasu. Dlatego dla ułatwienia można posłużyć przygotowanym przez specjalistów zestawieniem.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że zanim podpiszemy umowę z bankiem na udzielenie nam kredytu hipotecznego, musimy dokładnie przeczytać dokument. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów. Jeśli natomiast nie rozumiemy któregoś z zapisów zamieszczonych w umowie, należy dokładnie dopytać pracowników, o co dokładnie chodzi.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply