Jesteśmy zobowiązani wobec dziedzictwa żydowskiego, które było i jest częścią dziedzictwa polskiego – uważa wicepremier Piotr Gliński, komentując sprawę Muzeum Getta Warszawskiego.

W minioną środę gościem telewizji wPolsce.pl był wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Podczas rozmowy był pytany m.in. o sprawę Muzeum Getta Warszawskiego. W marcu ub. roku podał, że orientacyjny koszt budowy tego muzeum oraz Muzeum Chasydyzmu to 32 mln złotych. Teraz wyjaśniał, że obecnie jest przygotowywana koncepcja zagospodarowania budynku, w którym do czasów II wojny światowej znajdował się Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów. Pracował w nim m.in. dr Janusz Korczak.

Czytaj także: Wicepremier Gliński: Tragiczna historia getta to część polskiej historii

– Chcemy, żeby to muzeum upamiętniało największe i najtragiczniejsze miejsce śmierci Żydów w czasie II wojny światowej. To nasz obowiązek – podkreślił Gliński.

ZOBACZ TAKŻE: Winnicki pyta Glińskiego: „Pan jest wiceszefem rządu w Warszawie czy w Tel-Avivie?!”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Wicepremier, dopytywany o to, czy takie działania pomogą w zażegnaniu konfliktu z Izraelem, odpowiedział, że nie wie, czy to się wydarzy. Jak wyjaśniał, jego zdaniem są takie środowiska, które próbują jątrzyć i szukać w tej decyzji złych emocji.

– Uważam, że jesteśmy zobowiązani wobec dziedzictwa żydowskiego, które było i jest częścią dziedzictwa polskiego, żeby takie muzeum powstało. Przed nami kwestia realizacji tej koncepcji. To jedna z ponad 20 instytucji muzealnych, które są reformowane lub budowane od nowa – powiedział minister kultury.

Podczas rozmowy wicepremier odniósł się także do braku oficjalnego zaproszenia dla Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych na uroczystości rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz. Jak podkreślił, to „niepotrzebny spór wynikający zapewne z emocji po obu stronach” i twierdził, że „są różne wersje wydarzeń”, które miały miejsce rok temu. – Jedni twierdzą, że polska flaga coś zasłaniała, inni twierdzą, że nie – mówił Gliński. Powiedział, że w najbliższym czasie spotka się z każdą z obu stron konfliktu, „bo 27 stycznia nie życzymy sobie żadnych konfliktów”. Zaznaczył, że wspomniane stowarzyszenie jest związane z byłymi więźniami obozu, to ma prawo brać udział w uroczystościach.

– Myślę, że zostanie to wyjaśnione i reprezentanci tego stowarzyszenia zostaną zaproszeni na uroczystości. Dopilnuję tego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Odnosząc się do trudnej sytuacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Gliński podkreślił, że to on podjął decyzję o powołaniu tego muzeum, gdyż jego poprzednik uznał je za niepotrzebne. Dodał, że podległy mu resort kultury przekazał na muzeum ponad 30 milionów zł. W lutym ma ono zostać oddane do użytku. Odpowiedzialnością za opóźnienie w kwestii ekspozycji obarczył „lokalnych gospodarzy”.

Wicepremier jest przekonany, że w tym roku PiS zwycięży zarówno w wyborach do Europarlamentu, jak i do Sejmu i Senatu. -To będzie bardzo ważny rok dla Polski. Będzie chodziło o przyszłość naszego kraju, więc stawka jest wysoka. Jestem przekonany, że Prawo i Sprawiedliwość wygra jedne i drugie wybory. Mamy duże szanse na sukces, ale to będzie zależało od Polaków i tego, na ile będziemy w stanie utrzymywać dobry kontakt z Polakami.

Jak pisaliśmy na początku marca ub. roku, Gliński poinformował o powołaniu Muzeum Getta Warszawskiego. Natomiast jeszcze w styczniu br. wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas wizyty w Muzeum Żydów Polskich proponował zbudowanie w przyszłości muzeum polskiego chasydyzmu. Pomoc ministerstwa miałaby polegać na wsparciu finansowym dla inicjatyw prywatnych lub samorządowych, które miały pojawić się w tej sprawie. Szczegóły tych zamierzeń nie były jednak znane opinii publicznej.

Wpis Glińskiego spotkał się z odpowiedzią Krzysztofa Bosaka z Ruchu Narodowego, który zadał wicepremierowi pytania m.in. o to, kiedy powstanie Muzeum Kresów i Muzeum Ziem Zachodnich.

Czytaj także: Gliński porównał PiS do Żydów – Żydzi protestują i żądają jego dymisji

Wpolityce.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  SobiePan :

  Braciszkowie moi mili! ….. Polski wcale nie musi być, a nasz dzielny onegdaj Naród wcale nie musi istnieć. Nie było Polski na mapach przez wiek z dobrym okładem i nikomu to nie przeszkadzało, a wielu było bardzo na rękę, a nawet kieszeń, skarbiec i trzos, więc jak teraz zniknie na powrót łkał po niej też nikt nie będzie………..Tak Braciszkowie! Wbijcie sobie to do swoich oszołomionych jeszcze hucznym „Sylwestrem Marzeń” łbów….. POLSKA wraz z nami Polakami nie musi istnieć! Możemy zostać wymazani z historii na zawsze! Amen……. I ta myśl niech zostanie dla Was, jako fundament, jako początek wszystkiego co myślicie i czynicie, zarówno w codzienności jak też w aktach polityczno-wyborczych, których w nadchodzącym roku nie zabraknie. A wybierać będziemy, nie Partie wraz z hordą Kacyków, Totumfackich, Włazidoopców i Wazeliniarzy, ale między likwidacją, a przetrwaniem Ojczyzny Naszej! Ojczyzny, która stoi obecnie nad swoim i naszym grobem. Schylona nad ciemną czeluścią ostatkiem sił trwa, wśród wrzasków bijącej się po mordach tłuszczy, podjudzanej sprytnie przez Wrogów Polski, wśród szyderczych uśmiechów Jurgielitników, wyznaczonych do odgrywania przed Ludem Prostym rządzących i opozycję….. Kto ma oczy ten widzi…. kto ma uszy ten słyszy….. komu Ojczyzna w sercu bije ten wie, że czas jest naprawdę ostatni!

  • Avatar
   jwu :

   @Willgraf Po co ta irytacja ? Polska to nie Chiny,co oznacza,że żadnemu z tych sługusów włos z głowy nie spadnie.A wręcz przeciwnie, jako eksperci będą zapraszani do wszystkich telewizji.By za ciężkie pieniądze, dzielić się z telewidzami swoimi mądrościami.Tak wygląda u nas w kraju, życie na emeryturze (politycznej) byłych decydentów.

   • Willgraf
    Willgraf :

    @jwu nie znaczy ,że będzie inaczej:) gwarantuje ten śmieć będzie wisiał w Nowej Polsce i jestem tego pewien w 100%….niech q…wa może opowie jak są dewastowane polskie cmentarze..tam nikt nikogo nie dotuje …a za brak opłat jest dewastacja…to czemu mamy utrzymywać żydów za friko …to jest ta równość …jednobiegunowa koszerna..za taka politykę….kara śmierci bez odwołania

 2. Avatar
  Gaetano :

  Dziedzictwo, kanalio… Już świadomy Polak (i nie tylko) dobrze wie, co to było za dziedzictwo. Robi wszystko, co w mocy, stara się jak może przebrzydły parch i mason, aby przypodobać się temu satanistycznemu bydłu, ale to i tak za mało, bo nienasyconemu gadowi to nie wystarcza. W studio wPolin.pl ta morda musiała mu nieźle przytakiwać. Można wyobrazić sobie ten kompulsywny rechot krzywonosych z faktu, że Polaków tak można doić, a muzea i reszta przybytków dla tych insektów, za które goje muszą płacić ciężkie pieniądze, powstają jak grzyby po deszczu. Ale może być też tak, że ta swołocz nie zdąży się ewakuować, tak jak w Kutach w ’39.

 3. Avatar
  zefir :

  Należy dobitnie to podkreślić,że glindzie Glińskiemu świadomie wymsknęło się słowo „dziedzictwa” gdyż po prawdzie miało być iż uważa,że ma zobowiązania wobec bezspadkowego dziedziczenia żydowskiego.Ten starszy brat w wierze żydowską zabawę z Polakami rozpoczyna.Szkoda tylko,że Gliński zapomina,że RP jest państwem jednolitym i strzeże swojego dziedzictwa narodowego,nie zaś żydowskiego.Glińskiemu,tak jak dziadowi publicznemu zapomniało sięrównież,żew sprawach religijnych,światopoglądowych i filozoficznych jako wicepremier ma obowiązek zachowania bezstronności,bez uprzwilejowania nacji żydowskiej-żadna umowa międzynarodowa do tego jego nie zobowiązuje.A może Glindzie Glińskiemu należy przypomnieć co w złożonej przysiędze obiecywała.Otóż było tam o dochowaniu wierności Konstytucji RP,że o dobro Ojczyzny i jej obywateli będzie dbała,że dla niej będzie to najwyższym nakazem.W tej przysiędze nie ma słowa o zgodzie na marnotrawienie pieniędzy polskich podatników.Można zrozumieć uwielbienie Glińskiego do Narodu Wybranego przez Boga Dolarowego,pod warunkiem,że będzie Żydom prawił komplementy w ciężar własnej prywatnej kasy.

  • Avatar
   Gaetano :

   @zefir Tyle że te antypolskie i satanistyczne ścierwa robią wszystko, co w ich mocy, żeby RPRL tym państwem jednolitym nie była, którym była PRL – i to w niej było czystym skarbem, błogosławieństwem. Odnośnie starszego brata – zgoda, bo to mason (cz. „Arkana”), ale już „starszy brat w wierze” to określenie z gruntu błędne.

   • Avatar
    zefir :

    @Gaetano :Rozumiem wyrażone zgorszenie określeniem „starszy brat w wierze”i do zgłoszonej uwagi zastrzeżeń nie mam.Ponieważ tego określania użyłem jako wyrazu kpiny z Glińskiego,tym samym krytycznie zaprzeczyłem słowom J.P.II.Oczywiście,że mam własne przemyślenia,jestem dość oczytany w sprawie,nie jestem jednak żadnym teologiem i nie poczuwam się na siłach by zasadność określenia publicznie na forum rozstrzygać.