Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że Muzeum Getta Warszawskiego powstanie w ciągu czterech lat.

Gliński powiedział w wywiadzie dla Gazety Polskiej Codziennej: Chciałbym dodać, że decyzja o powstaniu tego muzeum zapadła w listopadzie 2017 r., ogłosiliśmy ją wspólnie z dzisiejszym premierem Mateuszem Morawieckim na wspólnej konferencji prasowej. I nie miała nic wspólnego z ostatnimi kontrowersjami polsko-żydowskimi po uchwaleniu ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Wicepremier dodał, że często spotyka się z zarzutami, że stworzenie nowego muzeum to zajmowanie się kulturą żydowską a nie polską. Jego zdaniem tragiczna historia getta stanowi część polskiego dziedzictwa kulturowego.

ZOBACZ TAKŻE: Winnicki pyta Glińskiego: „Pan jest wiceszefem rządu w Warszawie czy w Tel-Avivie?!”

Gliński powiedział: Chcę podkreślić, że zarówno obywatele polscy narodowości żydowskiej zgładzeni w czasie ostatniej wojny, jak i samo getto warszawskie – największe getto podczas II wojny światowej – są i zawsze pozostaną częścią polskiej kultury.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Polityk zaznaczył, że przetargi na budowę nowego muzeum zostaną ogłoszone, kiedy tylko uda się wydzierżawić od samorządu województwa mazowieckiego zabytkowy budynek Szpitala Bersohnów i Baumanów w Warszawie przy ulicy Zielnej. Obecnie marszałek województwa nie odpowiedział na ofertę ministerstwa kultury.

Kresy.pl / dorzeczy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz