The Times: Nowiczok pochodził z laboratorium w obwodzie saratowskim

Brytyjski dziennik „The Times” przekazał, że Wielka Brytania poinformowała sojuszników, że neurotoksyna Nowiczok użyta w zamachu na Siergieja Skripala pochodził z tajnego rosyjskiego laboratorium w Szychanach w obwodzie saratowskim.

Gazeta podając informację powołała się na źródła w brytyjskich służbach bezpieczeństwa. Te właśnie informacje miały przyczynić się do przekonania 28 państw do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów. Brytyjczycy uważają, że w Szychanach prowadzono w przeszłości testy wykorzystania niewielkiej ilości Nowiczoka do przeprowadzenia zabójstwa.

W rozmowie z „The Timesem” były dowódca brytyjskiego pułku chemików, biologów, radiologów i ekspertów od broni nuklearnej, Hamish de Bretton Gordon stwierdził, że przekazane sojusznikom materiały były „bardzo przekonujące” i „jasno wskazują na Rosję i Szychany”. Bez wątpienia Rosjanie próbują teraz wyczyścić (laboratorium) do cna – zaznaczył.

ZOBACZ TAKŻE: „The Times”: brytyjskie służby twierdzą, że wiedzą, gdzie wyprodukowano Nowiczoka

„The Times” dodał, że brytyjski rząd nie chce ujawniać szczegółów posiadanych informacji, jednak służby bezpieczeństwa są „coraz bardziej sfrustrowane” przewagą Rosji w walce informacyjnej dotyczącej zamachu na Skripala.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosja odrzuca oskarżenia Londynu, a także wskazuje na niespójności w wypowiedziach brytyjskich polityków i urzędników, m.in. w związku z wypowiedzią szefa rządowego laboratorium w Porton Down, który oświadczył, że jego specjaliści nie mogli potwierdzić, iż użyta w ataku substancja pochodziła z Rosji. Wcześniej taką informację podawał szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson.

Z tego powodu wedle sondażu przeprowadzonego przez niezależne rosyjskie Centrum Lewady, 72 proc. Rosjan uznaje oskarżenia ze strony Zachodu za bezpodstawne.

Kresy.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz