Dwóch mężczyzn przygotowywało eksplozję w jednej z miejskich placówek oświatowych w Symferopolu. Funkcjonariusze FSB znaleźli w ich mieszkaniu ładunek wybuchowy. Po ataku terrorystycznym zatrzymani planowali ucieczkę do Syrii, aby tam dołączyć do islamistycznych bojowników.

„Zatrzymano dwóch obywateli Rosji, urodzonych w 1992 i 1999 roku, którzy są zwolennikami zakazanej w Rosji międzynarodowej organizacji terrorystycznej Hayat Tahrir al-Sham” – poinformowała FSB.

Po ataku terrorystycznym obaj planowali przedostać się do Syrii przez Ukrainę i Turcję, aby dołączyć do walczących tam bojowników. W trakcie przeszukiwania domu zatrzymanych znaleziono materiały wybuchowe oraz elementy domowej roboty bomb z elementami rażącymi. Służby bezpieczeństwa znalazły również korespondencję i konwersacje głosowe ze wspólnikami terrorystów, w których omawiali zbliżające się ataki terrorystyczne.

Sprawa karna została wszczęta w związku z oskarżeniami o pomoc w działalności terrorystycznej, propagowanie terroryzmu, nielegalne wytwarzanie urządzeń wybuchowych. Otwarta jest kwestia wszczęcia postępowania ws. przygotowania aktu terrorystycznego.

W zeszłym tygodniu w Kisłowodzku w Kraju Stawropolskim w Rosji zatrzymano bojownika planującego atak na funkcjonariuszy organów siłowych oraz trzy powiązane z nim osoby, podejrzane o finansowanie organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie. FSB twierdzi, że w zeszłym roku udaremniła 20 prób przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. W tym roku miała zapobiec czterem zamachom planowanym przez ekstremistów z Dagestanu, Baszkirii, Adygei i obwodu kaliningradzkiego. Wcześniej FSB informowała o akcji przeciwko mieszkańcowi obwodu twerskiego, który w swoim mieszkaniu urządził „laboratorium” do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych. Mężczyzna stawił opór agentom, w wyniku czego został zastrzelony.

Kresy.pl / rbc.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply