W Kisłowodzku w Kraju Stawropolskim w Rosji zatrzymano bojownika planującego atak na funkcjonariuszy organów siłowych oraz trzy powiązane z nim osoby, podejrzane o finansowanie organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie. – podało w poniedziałek centrum prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Jak podaje agencja prasowa Interfax, powołując się na FSB, zatrzymanym w Kisłowodzku bojownikiem jest urodzony w 1996 roku obywatel Rosji, już wcześniej karany. Miał on przygotowywać atak na funkcjonariuszy organów ścigania przy użyciu improwizowanych ładunków wybuchowych działając w interesie “międzynarodowych organizacji terrorystycznych”.

FBS podała, że w miejscu zamieszkania zatrzymanego przejęto elementy do wykonania improwizowanego ładunku wybuchowego, materiały wybuchowe oraz literaturę ekstremistyczną. W jego korespondencji znaleziono instrukcje, jak wytwarzać materiały wybuchowe i urządzenia wybuchowe.

Tego samego dnia w Kisłowodzku zatrzymano trzech obywateli Rosji pozostających w kontakcie z wyżej wymienionym, “zaangażowanych w organizowanie kanału finansowania” terrorystycznych bojowników w Syrii.

Zatrzymanym zarzuca się ponadto utworzenie na terytorium Kraju Stawropolskiego komórki zwolenników ISIS w celu popełniania przestępstw terrorystycznych.

Jak podawaliśmy, FSB twierdzi, że w zeszłym roku udaremniła 20 prób przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. W tym roku miała zapobiec czterem zamachom planowanym przez ekstremistów z Dagestanu, Baszkirii, Adygei i obwodu kaliningradzkiego. W ostatni czwartek FSB informowała o akcji przeciwko mieszkańcowi obwodu twerskiego, który w swoim mieszkaniu urządził „laboratorium” do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych. Mężczyzna stawił opór agentom, w wyniku czego został zastrzelony. W mieszkaniu zabitego ekstremisty znaleziono broń palną, naboje do niej, ładunek wybuchowy domowej roboty, substancje przydatne do konstruowania tego rodzaju ładunków. Zabity miał rosyjski paszport ale był imigrantem z jednego z państw Azji Środkowej. Według FSB wyeliminowany ekstremista, który miał mieć powiązania z tzw. „Państwem Islamskim”, planował atak terrorystyczny z użyciem ładunku wybuchowego. Celem ataku miał być nieokreślony w oświadczeniu służby obiekt infrastruktury energetycznej.

Kresy.pl / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply