Benjamin Netanjahu uważa, że umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku toruje Teheranowi drogę do zdobycia broni jądrowej – poinformował w piątek Middle East Monitor. Stwierdził tak podczas programu upamiętniającego ofiary Holokaustu.

Jak poinformował w piątek portal Middle East Monitor, Benjamin Netanjahu podczas programu upamiętniającego ofiary Holokaustu stwierdził, że umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku toruje Teheranowi drogę do zdobycia broni jądrowej.

„To broń, która grozi unicestwieniem” – powiedział izraelski premier. „Umowa zezwala na rozwój arsenału bomb atomowych. Historia uczy, że porozumienia z reżimami takimi jak Iran nie są warte ząbka czosnku” – dodał.

„Dziś my, Izraelczycy, mamy państwo, siłę obronną oraz naturalne i pełne prawo jako naród żydowski do obrony przed naszymi wrogami” – mówił Netanjahu. „Nie ma siły na świecie, która uniemożliwiłaby nam posiadanie prawa i mocy do obrony przed jakimkolwiek egzystencjalnym zagrożeniem”.

Według różnych szacunków Izrael może posiadać arsenał nuklearny, który zawiera aż 400 głowic. Państwo nie jest sygnatariuszem traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, a jego obiekty jądrowe nie są kontrolowane przez społeczność międzynarodową.

Jak informowaliśmy, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) napisała w raporcie dla państw członkowskich, że „15 marca 2021 roku agencja potwierdziła, że Iran zaczął zasilać kaskadę 174 wirówek IR-4 naturalnym UF6”, wskazując w ten sposób na sześciofluorek uranu, formę, w której uran jest wprowadzany do wirówek w celu wzbogacenia. Agencja pisze, że Iran planuje zamontować także drugą kaskadę wirówek IR-4 w Natanz (FEP), lecz nie rozpoczęła się jeszcze jej instalacja.

W podsumowaniu raportu podkreślono, że do chwili obecnej „Iran używa 5 060 wirówek IR-1 zainstalowanych w 30 kaskadach, wirówek 522 IR-2m zainstalowanych w trzech kaskadach i 174 wirówek IR-4 zainstalowanych w jednej kaskadzie, w celu wzbogacenia naturalnego UF6 do 5 proc. U-235 w FEP”.

Przypomnijmy, że MAEA informowała na początku grudnia, że Iran zamierza zainstalować setki bardziej zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu w swoim podziemnym zakładzie w Natanz.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz