W niedzielę niemieckie Zgromadzenie Federalne wybrało urzędującego prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera na drugą kadencję. Polityk otrzymał  1045 z 1425 oddanych ważnych głosów.

Steinmeier otrzymał poparcie rządzącej koalicji – SPD, Zielonych i liberalnej FDP –  a także opozycyjnej CDU/SCU. Aby wygrać w pierwszej turze potrzebował co najmniej 737 głosów. Polityk otrzymał  1045 z 1425 oddanych ważnych głosów – informuje Deutsche Welle. Steinmeier przyjął wybór po ogłoszeniu wyników.

“Dziękuję za zaufanie tym, którzy oddali na mnie swój głos, i proszę o zaufanie tych, którzy tego nie zrobili” – Steinmeier powiedział po głosowaniu. “Ten kto walczy o demokrację ma mnie po swojej stronie, dla tego, kto ją atakuje, będę przeciwnikiem” – dodał.

Polityk odniósł się do obecnej sytuacji na świecie. Ostrzegł przed zagrożeniem wojną i podkreślił, że „znajdujemy się w samym środku zagrożenia militarnym konfliktem, wojny w Europie Wschodniej ”.

O urząd prezydenta ubiegali się także specjalista medycyny społecznej Gerhard Trabert (Lewica), ekonomista Max Otte (AfD) oraz kandydatka Wolnych Wyborców (Freie Waehler) – astrofizyczka Stefanie Gebauer. Nie mieli jednak szans na zwycięstwo.  Na Traberta zagłosowało 96 osób, na kandydata AfD 140 osób, a na Stefanie Gebauer 58 uprawnionych do głosowania.

Zobacz także: Rozmowy w formacie “normandzkiej czwórki” w Berlinie bez przełomu

66 -letni Frank-Walter Steinmeier to dwunasty prezydent RFN w historii i piąty, który ubiegał się o reelekcję. Jego pierwsza kadencja nie kończy się wraz z jego ponownym wyborem, lecz 18 marca, pięć lat po zaprzysiężeniu Steinmeiera w 2017 roku.

Zobacz także: Olaf Scholz: Niemcy podejmą wszelkie niezbędne kroki jeśli Rosja napadnie na Ukrainę

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply