Rada miejska Ploermel w Bretanii, aby uniknąć rozbiórki, wyraziła zgodę na sprzedaż pomnika papieża Jana Pawła II.

Pomnik Jana Pawła II zakupiła katolicka diecezja Vannes za sumę 20 tys. euro. W efekcie pomnik zostanie przeniesiony kilkanaście metrów dalej na teren prywatnego gimnazjum katolickiego.

W zeszłym roku roku francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika, ponieważ znajdował się na terenie publicznym. Rada Stanu jest najwyższym we Francji sądem administracyjnym. Jego decyzja opierała się na obowiązującej we Francji od 1905 r. ustawie o rozdziale Kościoła od państwa, co wywołało liczne protesty.

ZOBACZ TAKŻE: Francja: Sąd nakazał usunięcie krzyża z pomnika papieża

Krzyż na pomniku Jana Pawła II nie podobał się stowarzyszeniu wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan). Jeszcze w 2009 r. Libre Pensée du Morbihan, zmusiło miasto do oddania przez miasto 4500 euro subwencji z Rady Generalnej departamentu na budowę cokołu pomnika. Stowarzyszenie żądało także przeniesienia pomnika na teren niepubliczny.

Spór o krzyż wieńczący pomnik Jana Pawła II trwał od 2006 r., kiedy monument został postawiony. Po sprzedaży pomnika zostanie on przeniesiony, jednak pozostanie dobrze widoczny.

Kresy.pl / dorzeczy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz