Rada miejska Ploermel w Bretanii, aby uniknąć rozbiórki, wyraziła zgodę na sprzedaż pomnika papieża Jana Pawła II.

Pomnik Jana Pawła II zakupiła katolicka diecezja Vannes za sumę 20 tys. euro. W efekcie pomnik zostanie przeniesiony kilkanaście metrów dalej na teren prywatnego gimnazjum katolickiego.

W zeszłym roku roku francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika, ponieważ znajdował się na terenie publicznym. Rada Stanu jest najwyższym we Francji sądem administracyjnym. Jego decyzja opierała się na obowiązującej we Francji od 1905 r. ustawie o rozdziale Kościoła od państwa, co wywołało liczne protesty.

ZOBACZ TAKŻE: Francja: Sąd nakazał usunięcie krzyża z pomnika papieża

Krzyż na pomniku Jana Pawła II nie podobał się stowarzyszeniu wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan). Jeszcze w 2009 r. Libre Pensée du Morbihan, zmusiło miasto do oddania przez miasto 4500 euro subwencji z Rady Generalnej departamentu na budowę cokołu pomnika. Stowarzyszenie żądało także przeniesienia pomnika na teren niepubliczny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Spór o krzyż wieńczący pomnik Jana Pawła II trwał od 2006 r., kiedy monument został postawiony. Po sprzedaży pomnika zostanie on przeniesiony, jednak pozostanie dobrze widoczny.

Kresy.pl / dorzeczy
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz