Minister obrony Francji ogłosił zamówienie na produkcję kilkudziesięciu systemów artyleryjskich Caesar dla Ukrainy.

Jak poinformował „Le Parisien” francuski minister obrony Sébastien Lecornu ogłosił zamówienie na produkcję kilkudziesięciu systemów artyleryjskich Caesar dla Ukrainy.

„Rozpoczynamy inicjatywę artylerii, produkcję dział Caesar firmy Nexter w Bourget i Rohan. Nasza inicjatywa ma na celu wyprodukowanie 78 egzemplarzy Caesarów w 2024 r.” – powiedział Lecornu.

Minister zauważył, że Francja także chce „zachęcać Europejczyków i sojuszników do podzielenia się tą ustawą”. Według niego Ukraina już włączyła się do inicjatywy, wnosząc swój wkład.

„Sama Ukraina jest gotowa włączyć się do projektu niewielką częścią swoich środków: na własny koszt zakupiła właśnie sześć Caesarów, aby rozpocząć inicjatywę” – powiedział.

Lecornu zapewnił, że zwiększone tempo produkcji pozwoli w 2024 roku wyprodukować prawie 80 jednostek artylerii. Będzie to możliwe dzięki skróceniu cyklu produkcyjnego jednego działa samobieżnego z 30 do 15 miesięcy. Ponadto producentowi Nexter udało się stworzyć niezbędne zapasy, a jego zasoby ludzkie zostały „silnie zmobilizowane”.

Przypomnijmy, dowódca 56. Brygady Zmechanizowanej Ukrainy udzielił wywiadu francuskiemu „Le Monde”. Wynika z niego, że dostarczone przez Francuzów haubice samobieżne CAESAR są łatwym łupem dla Rosjan. Dowódca ostro skrytykował dostarczone przez Francję działa samobieżne CAESAR. Choć przyznał, że system jest w stanie strzelać z dużą precyzją, jego jednostki mogą z niego korzystać bardzo rzadko.

Dzieje się tak dlatego, że haubica znajduje się w zasięgu dronów Lancet, a jej duże rozmiary i wrażliwość czynią ją podatną na rosyjskie ataki.

“Jeśli wyjmę go na otwarte pole i oddam strzał, to po trzech, czterech minutach staje się celem dla wroga. Nie mam czasu na ewakuację ze strefy zagrożenia” – oznajmił dowódca. Powiedział, że podczas gdy amerykańska haubica holowana M-777 może wystrzelić 300 nabojów w ciągu jednego dnia, to CAESAR tylko pięć.

Przekazał też, że z 30 dział CAESAR podarowanych przez Francję cztery zostały zniszczone, a dwa uszkodzone.

To nie pierwsze problemy związane z dostawą haubic na Ukrainę. Budowa i sprzedaż 100 Panzerhaubitze 2000 dla Ukrainy została zatwierdzona przez rząd Niemiec pod koniec lipca 2022 roku. Kwota umowy miała wynieść 1,7 mld euro (1,85 mld USD). Okazuje się, że do tej pory nie podpisano jednak umowy na wspomniany sprzęt. Niemiecki dziennikarz Björn Müller przekazał , że Ukraina nie podpisała żadnego kontraktu na 100 haubic PzH 2000, o które zabiegała już latem poprzedniego roku. Müller powołał się na słowa rzecznika KNDS ‐ producenta PzH 2000.

Z kolei niemieckie haubice samobieżne RCH 155 zostaną przekazane Ukrainie nie wcześniej niż pod koniec przyszłego roku. Dziennikarze odwiedzili niemiecki poligon Altengrabow, gdzie prowadzone były państwowe testy niemieckiej haubicy kołowej RCH 155 oraz przeprowadzili wywiady z przedstawicielami KNDS.

„Nowy Boxer RCH 155 nie został jeszcze dostarczony, ale produkcja już trwa. Pierwsze wozy powinny zostać dostarczone pod koniec przyszłego roku. Pierwszym klientem jest Ukraina” – powiedział Scheibel.

Wcześniej informowano, że pierwsze działa samobieżne zostaną dostarczone w pierwszym kwartale 2024 roku, a zakończenie dostaw przewidywane jest na rok 2025.

Kresy.pl/Le Parisien

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply