Francja powinna na 3-5 lat zawiesić wszelką imigrację spoza Unii Europejskiej i wykorzystać ten czas na wzmocnienie granic zewnętrznych UE i przedyskutowanie funkcjonowania Strefy Schengen – twierdzi Michel Barnier, były unijny negocjator ds. Brexitu i potencjalny kandydat na prezydenta Francji, Ograniczenia nie dotyczyłyby jednak studentów i formalnych uchodźców.

Podczas rozmowy z francuską stacją France 2 Michel Barnier, były główny unijny negocjator ds. Brexitu wypowiedział się m.in. na temat imigracji na obszar Unii Europejskiej. Jego zdaniem, zewnętrzne granice UE stały się „sitem”.

– Myślę, że powinniśmy dać sobie czas i na jakieś trzy lub pięć lat zawiesić imigrację – powiedział Barnier. Zastrzegł przy tym, że takie ograniczenia nie mogą dotyczyć studentów i uchodźców, „z których musimy traktować po ludzki i z troską”. Wezwał zarazem do rozpoczęcia dyskusji z innymi krajami członkowskimi UE o tym, jak uczynić granicę zewnętrzną „bardziej rygorystyczną”.

Francuski polityk powiedział też, że istnieją związki pomiędzy imigracją, a „siatkami terrorystycznymi infiltrującymi fale migracyjne”.

Pytany, jak jego wypowiedzi na temat imigracji mają się do jego reputacji „umiarkowanego Gaulisty” i czy nie zbliżają do Marine Le Pen, liderki francuskich narodowców, Barnier odparł, że „problemy imigracji nie są umiarkowane”. Zaznaczył, że jego zadaniem jako polityka jest dostrzegać problemy takimi jakie są, wiedzieć jak doświadczają ich Francuzi i znaleźć rozwiązania. Dodał również, że „nie potrzebuje pani Le Pen do zrozumienia problemów Francuzów”.

Barnier poparł też zmiany we francuskiej konstytucji, które ograniczyłyby stosowanie we Francji niektórych przepisów Rady Europy i UE dotyczących azylu. Jego zdaniem, konieczna może być renegocjacja przepisów strefy Schengen i przywrócenie kontroli granicznych dla obywateli UE.

Zwrócił też uwagę na planowaną podwyżkę budżetu na unijną agencję ochrony granic Frontex i działania na rzecz wysłania na granice 10 tys. nowych funkcjonariuszy.

W mediach zwraca się uwagę, że Barnier ma rozważać start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji, jako kandydat centroprawicowych Republikanów. Większość badań sondażowych sugeruje jednak, że wybory w 2022 roku będą przede wszystkim starciem pomiędzy urzędującym prezydentem Emmanuelem Macronem a Marine Le Pen.

Brytyjski dziennik „Independent” zwraca uwagę, że kwestia imigracji spoza UE leży w kompetencjach państw członkowskich, o jej zawieszeniu mógłby zdecydować francuski rząd. Jednocześnie, jakiekolwiek wzmocnienie granic zewnętrznych strefy Schengen wymagałoby porozumienia krajów członkowskich.

independent.co.uk / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply