Filipiny odebrały pierwszą dostawę z 16 wyprodukowanych w Polsce helikopterów transportowych S-70i Black Hawk – poinformował we wtorek portal Defense News.

Jak poinformował we wtorek portal Defense News, pierwsza dostawa z 16 zamówionych przez Filipiny helikopterów transportowych S-170i Black Hawk, został odebrany. Kolejny śmigłowiec ma pojawić się na wyspach w przyszłym miesiącu.

Według rządowej agencji informacyjnej wyczarterowany ukraiński samolot transportowy Antonow An-124 dostarczył pięć helikopterów do bazy lotniczej Clark na północ od stolicy Filipin, Manili.

Według filipińskiego departamentu obrony narodowej szósty Black Hawk jest transportowany drogą morską i dotrze na Filipiny na początku grudnia. Departament dodał, że helikopter jest transportowany drogą morską, ponieważ Antonow mógł przewozić tylko pięć helikopterów w ładowni.

Pozostałe dziesięć helikopterów zostanie dostarczonych w 2021 roku.

Śmigłowce są produkowane przez PZL Mielec, spółkę zależną Lockheed Martin, która wcześniej przejęła również firmę Sikorsky, pierwotnego producenta Black Hawk.

Zobacz też: Litwa chce kupić śmigłowce Black Hawk. Jest zgoda Departamentu Stanu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Filipiny nabyły helikoptery w ramach umowy międzyrządowej, podpisując kontrakt o wartości 241 milionów dolarów w 2019 roku. Black Hawki są kupowane w ramach pięcioletniego programu modernizacji Horizon 2, który będzie realizowany w latach 2018-2022.

Helikoptery transportowe są istotną częścią filipińskich sił zbrojnych. Kraj leży w archipelagu składającym się z ponad 7000 wysp i musi borykać się z wieloma trwającymi niepokojami, a także regularnymi klęskami żywiołowymi, a helikoptery często są używane do transportu żołnierzy i sprzętu, a także do przeprowadzania operacji humanitarnych.

Kraj stara się kupić helikoptery użytkowe Bell UH-1, które niedawno przeszły na emeryturę w Korei Południowej, a także odebrał w połowie października sześć wyprodukowanych w Brazylii samolotów Embraer A-29B Tucano.

Zobacz też: Śmigłowce Black Hawk przekazane Wojskom Specjalnym. Trafią do GROM?

Kresy.pl/Defense News

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz