Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość, ale bez samodzielnej większości. Tak wynika z sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl.

Z opublikowanego w sobotę sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl wynika, że najwięcej wyborców zagłosowałoby na PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby obecnie liczyć na 40,7 proc. głosów, czyli o 1,7 pkt. proc. mniej w porównaniu do badania z początku listopada.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna), na którą chce głosować 30,4 proc. respondentów – o 0,4 pkt. proc. więcej. Do Sejmu dostałoby się jeszcze ugrupowanie Kukiz’15 (11,6 proc.; wzrost o 4,3 pkt. proc.) i SLD (7,3 proc.; spadek o -0,1 pkt. proc.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Nieco poniżej progu wyborczego znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe, z wynikiem 4,7 proc. głosów (spadek o -1,3 pkt. proc.). Do Sejmu nie dostałyby się też partie Razem (1,9 proc.) i Wolność (1,3 proc.). 2,1 proc. ankietowanych wskazało inne ugrupowania, ale nie wymieniono ich w omówieniu lub dostępna odpowiedź była jedynie ogólna.

Według przeliczeń politologa i analityka Marcina Palade, przy takich wynikach PiS miałby w Sejmie 226 posłów, czyli o 5 mandatów za mało, by nadal samodzielnie rządzić. KO zdobyłaby 160 mandatów, Kukiz’15 47 mandatów, a SLD 26 mandatów.

Czytaj także: W nowym sondażu maleje przewaga PiS nad PO

dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz