Estonia pamięta o Januszu Korczaku

W stu państwach na świecie głośno było o Januszu Korczaku i jego przesłaniu. Na tej liście znajduje się Estonia, gdzie w uroczystościach zakończenia roku pedagoga i pisarza wzięła udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Marszałek podkreśliła, że Janusz Korczak zasłużył na to, by jego rok 2012 został zapamiętany. Dzięki tej postaci doskonale wiemy, że dziś nie ma praw człowieka bez praw dziecka – zaznaczyła Ewa Kopacz.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak powiedział, że uchwała Sejmu ustanawiająca rok 2012 rokiem Janusza Korczaka miała moc rezolucji ONZ-tu. W wielu państwach na świcie o dorobku pedagoga mówiono, wdrażano jego idee, a w Estonii podjęto działania w kierunku całkowitego zakazu bicia dzieci. Mimo że kalendarzowy rok Korczaka skończył się 31 grudnia, to idea trwa – mówił Marek Michalak, cytując wpis jednego z internautów.
Polski ambasador w Tallinie Grzegorz Poznański podkreślił, że w ubiegłym roku w Estonii wydarzeń związanych z Januszem Korczakiem nie brakowało. Między innymi dzieci wzięły udział w konkursie pod hasłem – “Co byś zrobił gdybyś był królem Maciusiem”. Chcemy przesłać do estońskiego parlamentu listy dzieci – zdradził ambasador.
Marianna Oklejak – ilustratorka książek dla dzieci, w tym między innymi ostatniego wydania “Króla Maciusia Pierwszego” zauważyła, że książka ta przypadła do gustu Estończykom. Mimo że niewiele osób mieszka w tym kraju, to ta książka cieszy się dużym zainteresowaniem – zaznaczyła Marianna Oklejak.
W roku 2012 obchodziliśmy 70-tą rocznicę śmierci Janusza Korczaka. Na ten rok przypadła także setna rocznica uruchomienia Domu Sierot założonego przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską sierocińca dla dzieci żydowskich.
IAR/KRESY.PL
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply