Erdogan deklaruje współpracę z USA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego państwo więcej łączy ze Stanami Zjednoczonymi niż dzieli.

W sobotnim wystąpieniu telewizyjnym turecki przywódca zadeklarował, że chce poprawić relacje z sojusznikami w ramach NATO. „Jako Turcja uważamy, że nasze wspólne interesy ze Stanami Zjednoczonymi znacznie przeważają nad różnicą zdań” – powiedział Erdogan, który podkreślił, że w relacjach z USA interesuje go „Długoterminowa perspektywa na zasadach win-win”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Turcja będzie nadal odgrywać swoją rolę w sposób godny sojuszniczych i strategicznych więzi partnerskich między dwoma krajami” – obiecał Erdogan, choć jednocześnie przyznał, że w ostatnim okresie relacje turecko-amerykańskie przechodziły „poważny test”.

Cytująca go katarska telewizja Al Jazeera twierdzi, że Turcy próbują poprawić swoje relacje z USA korzystając z dojścia do władzy w Waszyngtonie nowej ekipy, jednak stawiają też swoje warunki. Na ich czele jest zakończenie wspierania przez Amerykanów syryjskich Kurdów skupionych Partii Zjednoczenia Narodowego (PYD) i ich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG), które Ankara uznaje za powiązane z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), a więc za organizacje terrorystyczne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Mimo tego sobotnia wypowiedź to zmiana tonu tureckiego przywódcy. Ambasador USA w Turcji został w poniedziałek wezwany na rozmowę do miejscowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych po tym gdy Waszyngton publicznie naciskał na Turków by wycofali zakupione od Rosjan zestawy rakietowe S-400. Sam turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan publicznie zakwestionował tego dnia więzy sojusznicze łączące oba państwa w ramach NATO.

aljazeera.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz