Egipscy mediatorzy zaproponowali rozejm w Gazie, który miałby wejść w życie o godzinie 22:00 w niedzielę, podało egipskie źródło bezpieczeństwa, dodając, że strona izraelska zgodziła się na warunki.

Jak podała agencja prasowa Reuters, egipscy mediatorzy zaproponowali rozejm w Gazie, który miałby wejść w życie o godzinie 22:00 w niedzielę, podało egipskie źródło bezpieczeństwa, dodając, że strona izraelska zgodziła się na warunki. Kair ciągle czeka na odpowiedź ze strony palestyńskiej.

Nie było natychmiastowego potwierdzenia ze strony izraelskich czy palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Od piątku strony prowadzą wymianę ognia przez granicę z Gazą.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal telewizji France24 podał, że w sobotę Izraelczykom udało się zabić Chalida Mansura – dowódcę operacyjnego Islamskiego Dżihadu w południowej części Strefy Gazy. Organizacja potwierdziła w niedzielę śmierć jego i dwóch towarzyszących mu bojowników. To kolejny sukces po piątkowym wyeliminowaniu dowódcy operacyjnego strefy północnej działania tej organizacji w palestyńskiej eksklawie. Atak ten rozpoczął zbrojną eskalację.

W izraelskich atakach giną jednak nie tylko bojownicy palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej. Wśród 32 ofiar dotychczasowych działań jest sześcioro palestyńskich dzieci, jak podała w niedzielę France24.

Izrael prowadzi działania przeciwko Islamskiemu Dżihadowi także na Zachodnim Brzegu Jordanu. Aresztowano tam 20 podejrzanych o działalność w organizacji. Palestyński Dżihad kontynuuje działania odwetowe, wystrzeliwując kolejne rakiety w terytorium Izraela.

France24 twierdzi, że Hamas – największa palestyńska organizacja polityczno-wojskowa kontrolująca administrację Strefy Gazy dystansuje się od konfliktu i jak do tej pory pozostała przy „ograniczonej odpowiedzi” na zbrojne działania Izraelczyków.

Sytuacja ludności cywilnej staje się trudna. Jedyna elektrownia w Strefie Gazy poinformowała, że z powodu zamknięcia przez Izraelczyków granicy zabrakło jej paliwa. Miejscowa służba medyczna poinformowała, że brak energii elektrycznej może zakłócić jej działanie po najbliższych 72 godzinach.

W piątek siły zbrojne i policyjne Izraela ogłosiły operację „Breaking Dawn”. We wspólnym oświadczeniu premier Jair Lapid i minister obrony Benny Gantz powiedzieli, że Izrael „nie pozwoli organizacjom terrorystycznym na ustalanie agendy w miastach w pobliżu Strefy Gazy i na zagrażanie obywatelom Izraela”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz