Według prorosyjskich władz Enerhodaru wojska ukraińskie po raz kolejny ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Prorosyjska administracja Enerhodaru wydała w niedzielę oświadczenie na temat sytuacji w elektrowni. „Dziś wieczorem ukraińskie formacje zbrojne uderzyły przy użyciu rakiety kasetowej MLRS Uragan kaliber 220 mm. Dolatując do bloków energetycznych, rakieta zdołała się otworzyć i uwolnić bojowe elementy odłamkowe” – przytoczyła agencja informacyjna Interfax.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Administracja Enerhodaru twierdzi, że w polu rażenia pocisku znalazło się suche składowisko zużytego paliwa jądrowego i punkt automatycznej kontroli stanu radiacji.

„Budynki administracyjne i przyległe tereny składowiska zostały uszkodzone przez uderzające elementy. Należy zauważyć, że od miejsca, w którym spadły elementy odłamkowe i sam silnik rakietowy do ​​działającego bloku energetycznego, jest nie więcej niż 400 metrów” – napisano w oświadczeniu.

To nie pierwszy raz, gdy pociski spadają na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W piątek to strona ukraińska zarzuciła Rosjanom, że wystrzelone przez nich pociski artyleryjskie spadły na terenie elektrowni. Z kolei 12 lipca na jej teren miały spaść pociski wystrzelone przez siły zbrojne Ukrainy.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia jądrowa w Europie. Posiada sześć bloków atomowych typu WWER-1000. Pierwszy blok energetyczny oddano do eksploatacji w grudniu 1984 r., szósty – w październiku 1995 r.

Obwód zaporoski znajduje się obecnie częściowo pod kontrolą sił rosyjskich w wyniku specjalnej operacji na Ukrainie.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz