Katedra Notre-Dame będzie otwarta do 2024 roku

Katedra Notre-Dame w Paryżu jest na dobrej drodze do ponownego otwarcia dla wiernych i publiczności w 2024 roku, powiedziała w czwartek minister kultury Rima Abdul Malak – przekazał portal France 24.

Jak przekazał portal France 24, katedra Notre-Dame w Paryżu jest na dobrej drodze do ponownego otwarcia dla wiernych i publiczności w 2024 roku, powiedziała w czwartek minister kultury Rima Abdul Malak.

Powiedziała, że faza porządkowa projektu renowacji zakończyła się, umożliwiając rozpoczęcie prac odbudowy pod koniec lata.

„Jesteśmy przekonani, że rok 2024 będzie rokiem ukończenia dużej części tych prac, rokiem ponownego otwarcia katedry dla wiernych i publiczności” – powiedziała Abdul Malak podczas wizyty w tym miejscu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wkrótce po pożarze w kwietniu 2019 roku prezydent Emmanuel Macron powiedział, że katedra – której początki sięgają XII wieku – zostanie odbudowana, a później obiecał, że zostanie ponownie otwarta dla wiernych do 2024 roku, kiedy Francja będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.

W Wigilię, 24 grudnia, w mocno zniszczonej pożarem paryskiej katedrze Notre Dame odbyła się, z zachowaniem wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, świąteczny koncert chóru katedralnego. Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zauważył, że było to wydarzenie o dużej wymowie symbolicznej zarówno dla spalonej katedry, jak i doświadczonego pandemią i kryzysem społeczeństwa. Koncert transmitował drugi kanał francuskiej telewizji.

Pożar wybuchł na dachu Notre Dame 15 kwietnia 2019 roku. Ogień zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni. Wszystko ma być odbudowane zgodnie z historycznym wyglądem świątyni. Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał, że prace mają zostać ukończone przed planowanymi na 2024 rok Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz