Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu amerykańskiej stacji CNN. Dziennikarka stacji stwierdziła, że w Polsce “zdarzały się pogromy przeciwko Żydom, istniały tu obozy koncentracyjne”. Zapytała, czy “to, co pokazują teraz Polacy wobec Ukraińców, jest próbą naprawienia tych krzywd?”.

Dziennikarka CNN Dana Bash stwierdziła w rozmowie z Andrzejem Dudą, że “w Pana Ojczyźnie wcześniej zdarzały się pogromy przeciwko Żydom, istniały tu obozy koncentracyjne”. “Czy uważa Pan, że to, co pokazują teraz Polacy wobec Ukraińców, jest próbą naprawienia tych krzywd?” – zapytała.

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział, że Polacy pamiętają, co w czasie II wojny światowej “Niemcy hitlerowscy robili tutaj, na terenie Polski wobec naszych sąsiadów, Żydów, którzy razem z nami żyli w naszym kraju przez stulecia, przez prawie tysiąc lat, bo tyle miała kultura żydowska w Polsce. Te kultury tu się wspólnie rozwijały – razem, a zarazem obok siebie. Współżycie z Żydami na terenie Polski to jest nasza wielusetletnia tradycja”.

“W 1939 roku przyszli Niemcy i tę tradycję zniszczyli. Zbudowali na naszej ziemi, którą okupowali, obozy koncentracyjne i mordowali Żydów. W Polsce Polakom za pomaganie Żydom groziła kara śmierci. Kto pomagał Żydom, kto ich chował, kto w jakikolwiek sposób z nimi współdziałał, kto im dawał jedzenie, był zagrożony karą śmierci, podobnie cała jego rodzina” – dodał.

“Tak zginęła m.in. mająca swoje muzeum w Markowej rodzina Ulmów. Zabito kobietę w ciąży, męża i pięcioro dzieci dlatego, że ukrywali u siebie Żydów” – przypomniał.

Zaznaczył, że Polacy mają dzisiaj najwięcej drzew pamięci w instytucie Yad Vashem.

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku, Katarzyna Markusz, dziennikarka Jewish Telegraphic Agency oraz Jewish.pl, oskarżyła organizację Witolda Pileckiego o mordowanie Żydów. Ta sama dziennikarka zamieściła 15 września 2020 roku na portalu Jerusalem Post informację o zdewastowaniu żydowskich grobów w Polsce. Sytuacja została zilustrowana zdjęciem z Francji gdzie na żydowskich grobach namalowano swastyki.

Informowaliśmy, że w styczniu 2019 roku popularny izraelski portal The Times of Israel piórem swojego korespondenta Raphaela Ahrena wyraził oburzenie przebiegiem obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, obchodzonej jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Portal zarzucił polskim władzom, że obchodząc Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu „całkowicie zignorowały współudział Polaków, którzy aktywnie uczestniczyli w zbrodniach przeciwko Żydom podczas II wojny światowej”, natomiast podkreślały cierpienia Polaków podczas niemieckiej okupacji oraz próby ratowania Żydów przez Polaków.

Zobacz także: 19-latek wywalczył sprostowanie we francuskim podręczniku, w którym skłamano nt. rzekomego współudziału Polaków w mordowaniu Żydów w Treblince

prezydent.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply