Podczas minionego weekendu (od 7 do 9 lipca) ujawniono 279 cudzoziemców, usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Zatrzymano również 2 pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Zdarzenia zostały odnotowane na odcinkach służbowej odpowiedzialności czterech Placówek Podlaskiego Oddziału SG, położonych na granicy z Białorusią. Najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy – 206 miało miejsce w piątek. W sobotę takich zdarzeń było 43 i w niedzielę 30. Wśród ujawnionych cudzoziemców byli obywatele: Afganistanu, Erytrei, Syrii, Indii, Pakistanu, Iranu, Kamerunu, Kongo, Sudanu, Etiopii, Maroka i Gwinei. Migranci usiłowali nielegalnie dostać się na terytorium Polski, pokonując m.in. rzekę graniczną Świsłocz.

Zatrzymano także 2 kurierów, usiłujących przewieźć w głąb kraju osoby, które uprzednio nielegalnie przekroczyły granice. Obywatele Ukrainy, którzy przewozili 9 cudzoziemców, zostali zatrzymani w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Dubiczach Cerkiewnych i w Narewce.

Policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzili ulicami Żor pościg za samochodem dostawczym, którego kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Okazało się, że przewoził w aucie 21 nielegalnych imigrantów z Syrii. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Policja nie podała w komunikacie jego narodowości.

Policja poinformowała o sprawie w poniedziałkowym komunikacie. “W czwartek około 22.30 żorscy mundurowi wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej prowadzili pościg za kierującym samochodem dostawczym marki Citroen Jumper, który na ulicy Pszczyńskiej nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Kierujący, uciekając ulicami miasta przed stróżami prawa,  łamał szereg przepisów ruchu drogowego. Wyprzedzał ciągi samochodów, ronda pokonywał ‘pod prąd’, a skrzyżowanie ulicy Pszczyńskiej z Katowicką przejechał ‘na czerwonym świetle'” – informuje policja.

“W rejonie ulicy Dworcowej kierujący wyłączył oświetlenie w pojeździe i swoją ucieczkę chwilę później zakończył, taranując bramę wjazdową do ogrodów działkowych. Kierujący porzucił pojazd, licząc, że uniknie kary. Tak się jednak nie stało, gdyż zatrzymany został przez pograniczników” – czytamy.

Okazało się, że w samochodzie przewożonych było 21 obywateli Syrii, którzy nielegalnie wjechali do Polski. Jadąc przez Węgry i Słowację, osoby te chciały przedostać się do Niemiec – podkreśla policja.

Przeczytaj: Przemytnicy nielegalnych imigrantów. SG: Dominują Ukraińcy i Gruzini

Mężczyzna usłyszał zarzut organizowania nielegalnego przekroczenia granicy, a także narażenia  na niebezpieczeństwo osób, które przewoził. Został tymczasowo aresztowany. Policja nie podała w komunikacie jego narodowości.

Za nielegalne przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do 3 lat więzienia, a za organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej –  do 8 lat.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply