Rosyjska Duma ratyfikowała polsko-rosyjską umowę międzyrządową o małym ruchu granicznym. Porozumienie podpisane w Moskwie 14 grudnia 2011 roku ma ułatwić wjazd i przebywanie na terytoriach Polski i Rosji mieszkańcom terenów przygranicznych.

Pod pojęciem mały ruch graniczny rozumie się wielokrotne przekraczanie polsko-rosyjskiej granicy w celu podtrzymania więzi rodzinnych, społecznych i kulturalnych, a także kontaktów gospodarczych. Układ będzie obowiązywał obywateli Rosji i Polski, a także cudzoziemców i bezpaństwowców, którzy legalnie mieszkają na terytoriach przygranicznych nie krócej niż 3 lata. Ze strony rosyjskiej obejmie Okręg Kaliningradzki. Granica będzie mogła być przekraczana na podstawie paszportu i pozwolenia na przemieszczanie się w strefie przygranicznej, które konsulaty będą wydawały w uproszczonym trybie. W Rosji funkcję pozwolenia będzie pełniła zwykła rosyjska wiza wielokrotna. Uzyskiwana po raz pierwszy – ma być wydawana na dwa lata, po raz drugi – na pięć lat. Osoby mające taką wizę będą mogły przebywać na terytorium przygranicznym. nieprzerwanie do 30 dni, w sumie w ciągu pół roku – do 90 dni. Zgodnie z porozumieniem, w paszportach mieszkańców terenów przygranicznych nie będą przystawiane pieczątki o przekroczeniu granicy. Cena pozwolenia – to 20 euro. Od opłaty będą zwolnione dzieci do 16 lat i osoby powyżej 65 lat, inwalidzi pierwszej i drugiej grupy. Po ratyfikacji polsko-rosyjskiej umowy międzyrządowej o małym ruchu granicznym przez Dumę, teraz trafi ona do Rady Federacji.

W Polsce porozumienie zostało już ratyfikowana, 4 maja podpisał umowę prezydent. Będzie obowiązywała w części Pomorza oraz Warmii i Mazur.

IAR/KRESY.PL
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply