Duda: siły NATO pozostaną w Polsce co najmniej do 2022 roku

Są gwarancje, ze bataliony NATO będą na wschodniej flance do 2022 roku – powiedział w Brukseli prezydent Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że deklaracja dotycząca okresu do 2022 roku padła podczas szczytu NATO w Brukseli. Duda ocenił jego rezultaty ocenił jako „bardzo zadowalające”. Zaznaczył, że w toku dyskusji potwierdzono, że postanowienia szczytu warszawskiego z 2016 r. będą nadal realizowane. Określił to mianem budowy „przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy”.

– Ona nadal będzie realizowana i tutaj ze strony żadnego z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego nie ma żadnych obiekcji kompletnie w tej kwestii, wręcz przeciwnie – mówił Duda na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu NATO. – W tej chwili raczej się mówi o 2022 r. a nie o 2018 r. [chodzi o obecność wojsk NATO w Polsce – red.], więc jak widać ta perspektywa już przesuwa się w czasie, bo wszyscy widzą, że ta aktywność ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego jest potrzebna, sytuacja bezpieczeństwa się zmienia.

Zdaniem Dudy nie ma możliwości, żeby miało dojść „do jakiegoś zaprzestania wspierania się wzajemnego, czy jakiegoś wycofania wojsk, które przybyły do krajów bałtyckich, Polski i Rumunii”. Jak powiedział, przywódcy państw w swoich wystąpieniach podkreślali, że to był ruch konieczny i zasadny.

Prezydent poinformował też, że Polska wyraża gotowość do wzmocnienia swojej obecności w Iraku:

– Zadeklarowaliśmy to, żadnych konkretów nie było ustalonych, ale zadeklarowaliśmy, że tutaj jesteśmy otwarci, jesteśmy gotowi do wzmocnienia naszej obecności w Iraku, czy jesteśmy gotowi do współdziałania, jeżeli chodzi o wsparcie w remontach wyposażenia armii np. irackiej.

Przeczytaj: Prezydent Duda potwierdza: Polska gotowa zwiększyć swój udział w Afganistanie i Iraku

Odnosząc się do rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, prezydent powiedział ,że „niesamowicie” ucieszyły go jej deklaracje, iż w sprawach bezpieczeństwa i współpracy wojskowej w związku z Brexitem, dla Brytyjczyków nic się nie zmienia. – Wielka Brytania nadal chce być tym wielkim państwem, które niesie bezpieczeństwo i pokój w Europie – podkreślił.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Duda ponownie zaprosił również prezydenta USA Donalda Trumpa do Polski, co ten miał mu potwierdzić, ale bez podania terminu. Z kolei wspólnie z prezydent Chorwacji, zachęcał Trumpa do wzięcia udziału w Szczycie Trójmorza zaplanowanym na lipiec. Miał odpowiedzieć, że rozważy tę kwestię.

Ponadto, polski prezydent „bardzo wstępnie” umówił się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel na spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego we Francji pod koniec sierpnia.

PAP / IAR / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz