Duda: siły NATO pozostaną w Polsce co najmniej do 2022 roku

Są gwarancje, ze bataliony NATO będą na wschodniej flance do 2022 roku – powiedział w Brukseli prezydent Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że deklaracja dotycząca okresu do 2022 roku padła podczas szczytu NATO w Brukseli. Duda ocenił jego rezultaty ocenił jako „bardzo zadowalające”. Zaznaczył, że w toku dyskusji potwierdzono, że postanowienia szczytu warszawskiego z 2016 r. będą nadal realizowane. Określił to mianem budowy „przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy”.

– Ona nadal będzie realizowana i tutaj ze strony żadnego z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego nie ma żadnych obiekcji kompletnie w tej kwestii, wręcz przeciwnie – mówił Duda na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu NATO. – W tej chwili raczej się mówi o 2022 r. a nie o 2018 r. [chodzi o obecność wojsk NATO w Polsce – red.], więc jak widać ta perspektywa już przesuwa się w czasie, bo wszyscy widzą, że ta aktywność ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego jest potrzebna, sytuacja bezpieczeństwa się zmienia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zdaniem Dudy nie ma możliwości, żeby miało dojść „do jakiegoś zaprzestania wspierania się wzajemnego, czy jakiegoś wycofania wojsk, które przybyły do krajów bałtyckich, Polski i Rumunii”. Jak powiedział, przywódcy państw w swoich wystąpieniach podkreślali, że to był ruch konieczny i zasadny.

Prezydent poinformował też, że Polska wyraża gotowość do wzmocnienia swojej obecności w Iraku:

– Zadeklarowaliśmy to, żadnych konkretów nie było ustalonych, ale zadeklarowaliśmy, że tutaj jesteśmy otwarci, jesteśmy gotowi do wzmocnienia naszej obecności w Iraku, czy jesteśmy gotowi do współdziałania, jeżeli chodzi o wsparcie w remontach wyposażenia armii np. irackiej.

Przeczytaj: Prezydent Duda potwierdza: Polska gotowa zwiększyć swój udział w Afganistanie i Iraku

Odnosząc się do rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, prezydent powiedział ,że „niesamowicie” ucieszyły go jej deklaracje, iż w sprawach bezpieczeństwa i współpracy wojskowej w związku z Brexitem, dla Brytyjczyków nic się nie zmienia. – Wielka Brytania nadal chce być tym wielkim państwem, które niesie bezpieczeństwo i pokój w Europie – podkreślił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Duda ponownie zaprosił również prezydenta USA Donalda Trumpa do Polski, co ten miał mu potwierdzić, ale bez podania terminu. Z kolei wspólnie z prezydent Chorwacji, zachęcał Trumpa do wzięcia udziału w Szczycie Trójmorza zaplanowanym na lipiec. Miał odpowiedzieć, że rozważy tę kwestię.

Ponadto, polski prezydent „bardzo wstępnie” umówił się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel na spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego we Francji pod koniec sierpnia.

PAP / IAR / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz