Andrzej Duda stwierdził, że chciałby zobaczyć „rozsądny projekt” z obozu Zjednoczonej Prawicy dotyczący repolonizacji mediów. Zwrócił uwagę, że politycy obozu rządzącego rozwiązania w tym zakresie zapowiadają od pięciu lat, a nadal nie przedstawili konkretów.

O dekoncentrację kapitałową w sektorze mediów, określaną też jako repolonizacja, Andrzej Duda został zapytany w piątek podczas internetowego Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”.

– Chciałbym zobaczyć jakiś projekt [dot. repolonizacji mediów – red.], który jakiekolwiek rozwiązania w tym zakresie proponuje. To kwestia, o której w obozie Zjednoczonej Prawicy słyszymy od ponad 5 lat, ale żadnej propozycji konkretnego rozwiązania w tym zakresie nie widziałem – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że w innych krajach „są rozwiązania, które chronią rodzimy rynek medialny, a przede wszystkim nie dopuszczają do zawłaszczenia tego rynku przez podmioty kapitałowo obce”. Określił takie działania jako „ochronę narodowego interesu”.

– Ciekawe jest, że politycy z tych krajów grożą nam, że nie wolno nam tego wprowadzać, podczas gdy podobne rozwiązania w swoich krajach mają – stwierdził prezydent – Chciałbym zobaczyć jakiś rozsądny projekt z obozu Zjednoczonej Prawicy – podkreślił. Ocenił, że „w tym zakresie na inny obóz polityczny liczyć nie można”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Temat repolonizacji mediów partia rządząca podniosła ponownie po wyborach prezydenckich. Pod koniec lipca Jarosław Kaczyński zadeklarował na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że repolonizacja mediów zostanie przeprowadzona. Podkreślił, że stanie się to jeszcze przed końcem obecnej kadencji Sejmu.

Kaczyński nie ujawnił, jak wspomniany proces będzie wyglądał. Podkreślił, że aktualnie trwają analizy i dyskusje nad koncepcją repolonizacji mediów. „W Niemczech wykup jednego niezbyt wpływowego tytułu doprowadził do ostrej reakcji, i dlatego tytuł wrócił w niemieckie ręce” – powiedział prezes PIS.

Na początku października „The Economist” opisał działania Orlenu zmierzające do przejęcia firmy Polska Press, która posiada 20 gazet regionalnych w całej Polsce i znajduje się w rękach niemieckich. Według magazynu plany mogłyby zostać zrealizowane „w ciągu kilku tygodni”.

Kresy.pl / wirtualnemedia.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz