Strona ukraińska twierdzi, że w celu zagłuszania sygnałów stacji telewizyjnych i radiowych kontrolowanych przez donbaskich separatystów dysponuje lepszym sprzętem niż Izrael czy USA.

Już niebawem w kontrolowanej przez władze ukraińskie części Donbasu mają zacząć działać mobilne, nowoczesne stacje zakłócające, których celem będzie blokowanie sygnałów nadawczych stacji telewizyjnych i radiowych separatystów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Idziemy w tym kierunku, aby zapewnić nowoczesną technikę zarówno naszym wojskowym, jak i odpowiednim organom ochrony prawa, żeby móc oprzeć się wojnie informacyjnej – powiedział we wtorek gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak zaznaczył, szczegóły całego projektu są tajne. Dodał jednak, że rozwiązania, jakie mają zostać wdrożone, „są lepsze niż te, którymi dysponują nasi izraelscy i amerykańscy koledzy”.

Według agencji Unian, Wałentyn Kowal z Narodowej Rady ds. Radiofonii i Telewizji Ukrainy, Rosjanie przejęli na swój użytek ponad 500 ukraińskich częstotliwości nadawczych i setki anten, będących wcześniej własnością rządu ukraińskiego lub prywatnych nadawców. Twierdzi również, że zajęto około 50 telewizyjnych stacji nadawczych, a także około 20 tego rodzaju stacji radiowych, które nadają na całe pierwotne obszary obwodów donieckiego i ługańskiego. Zostały one następnie zresetowane.

Przeczytaj: Jakie media wybierają Ukraińcy? [SONDAŻ]

Od 16 stycznia br. na Ukrainie obowiązuje artykuł 32 ustawy „o zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego” przyjętej w kwietniu zeszłego roku. Służba prasowa Narodowej Rady do Spraw Telewizji Radiofonii przypomniała, że zgodnie z tym przepisem wszystkie treści reklamowe w mediach audiowizualnych i tekstowych mogą być przekazywane tylko w języku ukraińskim.

Ustawa o „zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego” została uchwalona przez Radę Najwyższą w kwietniu bieżącego roku. Ustawa utwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim. Ustawa obliguje każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Zasięg ustawy, jak zapewniono, ma nie dotyczyć sfery osobistej a także religijnej. Nadzór nad egzekwowaniem ustawy ma sprawować nowa instytucja – Komisarz (Pełnomocnik) ds. ochrony języka państwowego. Za złamanie nowego prawa przewidziano grzywny – najwyższe za naruszenia w sferze mediów drukowanych, nieco mniejsze za naruszenia w sferze administracyjno-urzędowej i najniższe w takich sferach, jak edukacja, nauka, kultura, wydawnictwa książkowe, interfejsy elektroniczne, reklama, służba zdrowia.

Przeczytaj: Reklamy na Ukrainie tylko po ukraińsku

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz