Departament Stanu USA twierdzi, że Rosja zorganizowała rozwiniętą operację internetową, która obejmuje luźny zbiór witryn wzbudzających zamieszanie wokół koronawirusa poprzez wzmacnianie teorii spiskowych i dezinformacji – poinformował departament w środowym raporcie.

W opublikowanym przez siebie w środę raporcie, Departament Stanu USA oskarża Federację Rosyjską o skonstruowanie siatki internetowych witryn luźno ze sobą powiązanych, które powielają w internecie dezinformacje i teorie spiskowe na temat koronawirusa.

Departament opisał rzekomo wspierany przez Rosję cykl dezinformacji, który rozpowszechnia fałszywe informacje w internecie za pośrednictwem urzędników państwowych i raportów w mediach finansowanych przez państwo, infiltrując rozmowy w amerykańskich mediach społecznościowych i wykorzystując zwodnicze witryny internetowe. Jak wynika z raportu, ostatnio Kreml koncentrował się na teoriach spiskowych związanych z pandemią.

Zobacz też: Facebook usunął post Donalda Trumpa dotyczący COVID-19

„Rosja odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu i rozpowszechnianiu dezinformacji i propagandy na wiele tematów” – przekonywała Lea Gabrielle z Global Engagement Center w Departamencie Stanu.

Według raportu strony internetowe, które pełnią rolę „pełnomocników” Rosji, rozpowszechniły serię teorii spiskowych na temat pandemii, które były szeroko rozpowszechniane i gorąco dyskutowane na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i Instagram.

„Wiadomości internetowe wydają się być niezależne od rosyjskiego rządu, ale w rzeczywistości służą jako „łącznik” między Kremlem a finansowanymi przez państwo mediami, które często promują te same dezinformacje we własnych kanałach” – przekonywała Gabrielle.

Zobacz też: Wielka Brytania, USA i Kanada oskarżają Rosję o cyberatak mający na celu wykraść informacje o szczepionce na COVID-19

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Przeciętnemu użytkownikowi online trudno jest przeglądać te witryny i znać ich rosyjskie powiązania. To sprawia, że ​​są skuteczne” – powiedziała Gabrielle.

Rosja regularnie zaprzecza twierdzeniom ze strony USA, że stoi za kampaniami dezinformacyjnymi w internecie, nazywając w zeszłym tygodniu podobne twierdzenia „trwałą fobią”.

Strony internetowe, które Departament Stanu zidentyfikował w środę, promowały nieuzasadnione teorie spiskowe, według których COVID-19 został stworzony w laboratorium jako broń biologiczna, miliarder Bill Gates planuje wykorzystać pandemię jako wymówkę dla ludzi korzystających z mikroczipów, a plany szczepionki na koronawirusa są po prostu sztuczką dla firm farmaceutycznych, aby zarabiać pieniądze. Według raportu nie ma żadnych dowodów na poparcie tych twierdzeń.

„Rosja ma długą historię rozpowszechniania dezinformacji na temat zdrowia i nauk ścisłych” – przekonywała Gabrielle. „Rosyjski ekosystem dezinformacji wykorzystuje strach i zamieszanie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W raporcie zidentyfikowano „173 000 tweetów i retweetów, które zawierały linki do tych serwisów” od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020 roku, ale zauważono, że badane serwisy mają stosunkowo niewielką obecność na Twitterze.

Treści z tych serwisów mają nadal być szeroko rozpowszechniane na platformie. „Około 59 000 kont na całym świecie, nie licząc kont w Stanach Zjednoczonych, udostępniło artykuły z tych placówek w okresie sprawozdawczym. Jednak większość tej aktywności pochodziła ze skoncentrowanej grupy aktywnych kont”.

Zapytana, o skuteczność rosyjskich wysiłków dezinformacyjnych,  Gabrielle powiedziała: Nie ma sposobu na ilościowe określenie, na przykład, liczby istniejących witryn, ponieważ są one bardzo łatwe do zainstalowania i wykorzystania”.

Zobacz też: Testy izraelskiej szczepionki na koronawirusa zaczną się w październiku

Kresy.pl/State.gov
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz