Premier Danii poinformowała w niedzielę, ile samolotów F-16 jej kraj zamierza przekazać Ukrainie.

Przekażemy Ukrainie 19 samolotów wielozadaniowych F-16 – oświadczyła w niedzielę premier Danii Mette Frederiksen po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. “Mamy nadzieję, że duńskie samoloty pomogą wam w obronie nieba” – powiedziała.

Jak przekazała duńska premier, sześć myśliwców ma zostać dostarczonych w okolicach Nowego Roku, kolejnych osiem w 2024 roku, natomiast pięć ostatnich samolotów w 2025 roku.

Zapytana, czy samoloty zostaną wykorzystane do ataku na Rosję odpowiedziała, że “zostaną użyte do obrony Ukrainy”.  “Szczerze mówiąc, nie rozmawialiśmy o tym” – powiedział z kolei Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do tej kwestii.

Wcześniej na Twitterze Zełenski poinformował, ile maszyn dostarczy Holandia.

“Dzisiaj robimy kolejny krok w kierunku wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. F-16. Samoloty, których użyjemy do trzymania rosyjskich terrorystów z dala od ukraińskich miast i wsi” – przekazał Zełenski.

Napisał, że uzgodnił z premierem Holandii, że na Ukrainę trafią 42 myśliwce F-16. “A to dopiero początek” – podkreślił Zełenski.

Jak zaznacza agencja Reuters, sam premier Holandii Mark Rutte powiedział, że holenderski rząd nie zdecydował jeszcze, ile maszyn trafi na Ukrainę.

Reuters przypomina, że Holandia ma 42 takie maszyny, w tym 24 myśliwce F-16 zostaną wycofane do połowy 2024 roku. Z kolei 18 maszyn zostało wystawionych na sprzedaż.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone zatwierdziły już wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii w celu obrony przed rosyjskimi najeźdźcami, gdy tylko zakończy się szkolenie pilotów.

Jak poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, piloci i personel naziemny Sił Powietrznych Ukrainy rozpoczął przygotowania do operacji na myśliwcach wielozadaniowych F-16

Zobacz także: Ukraina nie otrzyma samolotów F-16 przynajmniej do zimy

reuters.com / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply