Koronny książę Arabii Saudyjskiej Mohammed Bin Salman (MBS) nakazał w piątek zatrzymanie trzech znacznych członków rodziny królewskiej.

Jak poinformował wczoraj portal Wall Street Journal, młodszy brat króla Salmana i książę Mohammed Bin Nayef (MBN), bratanek króla, zostali aresztowani i oskarżeni o zdradę.

Zobacz także: Mohammed Bin Salman spotkał się z proizraelskimi grupami w USA 

Dwaj mężczyźni, uznawani kiedyś za pretendentów do tronu, są teraz zagrożeni dożywotnim więzieniem lub karą śmierci.

Władze Arabii Saudyjskiej zatrzymały również młodszego brata Nayefa, księcia Nawaf Bin Nayefa (NBN).

W ciągu ostatnich kilku lat pozycja zatrzymanych książąt w rodzinie królewskiej zmniejszyła się. Zaczęło się to od momentu gdy 84-letni król Salman umocnił władzę i ustanowił swojego syna, MBS, księciem koronnym i faktycznym władcą królestwa.

W piątek rano strażnicy z saudyjskiego dworu królewskiego przybyli do domów mężczyzn i zabrali ich do aresztu.

W 2017 r. MBN został umieszczony w areszcie domowym. Nastąpiło to po jego usunięciu ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych – jako minister posiadał potężną pozycję z nadzorem nad wojskiem i służbą wywiadowczą Rijadu.

Drugi z zatrzymanych – książę Ahmed mógł swobodnie podróżować i opuszczać królestwo. W środę wrócił z zagranicznej podróży.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformował portal Middle East Eye (MME), pod koniec 2018 r. Książę Ahmed rozważał dobrowolne opuszczenie Arabii Saudyjskiej. Miało to nastąpić po sytuacji, gdy grupa protestujących zgromadziła się przed jego londyńską rezydencją. Książę Ahmed powiedział wówczas protestującym z Jemenu i Bahrajnu, że „król i książę koronny” ponoszą winę za nieszczęścia regionu.

W wywiadzie udzielonym w 2018 roku portalowi MEE dysydent, książę Khaled bin Farhan, wezwał księcia Ahmeda do przejęcia władzy w celu ochrony królestwa przed jego „irracjonalnym, chaotycznym i głupim” rządem.

Książę Khaled, który otrzymał azyl polityczny w Niemczech w 2013 r. stwierdził, że jeśli Ahmed i książę Muqrin bin Abdulaziz, zjednoczą swoje siły, to wówczas „99 procent członków rodziny królewskiej, służb państwowych i wojsk staną po ich stronie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informuje portal MEE, od czasu dojścia MBS do władzy, w Arabii Saudyjskiej nastały rządy silnej ręki. Rozpoczęły się brutalne represje wobec opozycji,  aresztowano wielu działaczy, naukowców, pisarzy, ekonomistów i osób publicznych, wyrażających zdanie odmienne niż rząd.

Tylko w 2017 r. MBS uwięził co najmniej 11 saudyjskich książąt i setki biznesmenów. Formalną przyczyną były zarzuty o korupcję.

Wiele osób było torturowanych, część z nich wymagało leczenia szpitalnego.

Zdaniem CIA to właśnie z rozkazu księcia MBS zabity został w 2019 roku dziennikarz Jamal Khashoggi. Sprawa jego śmierci zyskała międzynarodowy rozgłos.

Zobacz także: Mohammad Bin Salman próbuje wzniecić wojnę w Libanie

wsj.com / www.middleeasteye.net / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz