Dane o sytuacji na rynku pracy w regionie podał Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.

Prawie co czwarty pracownik zatrudniony w sektorze przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim to obywatel Ukrainy. Oficjalne dane nie rejestrują Ukraińców pracujących w województwie na czarno ani tych, którzy wyjechali do pracy do Niemiec czy innych krajów strefy Schengen. „Niemniej przez ostatnie pół roku (od stycznia do lipca) zachodniopomorski WUP zarejestrował ponad 42,7 tys. oświadczeń pracodawców z naszego województwa o chęci zatrudnienia obywateli Ukrainy (w Szczecinie w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku zarejestrowano ponad 17 tys. takich oświadczeń, a to stanowi prawie 40 proc. wszystkich w województwie)” – informuje portal Strefa Biznesu.

Jednak odpływu pracowników z Ukrainy do krajów strefy Schengen mniej obawia się Andrzej Przewoda z zachodniopomorskiego WUP, która uważa, że Ukraińcy przyjeżdżają do Polski nie tylko aby zarobić i wrócić na Ukrainę, ale w związku z konfliktem w ich kraju szukają spokojnego miejsca do pracy i życia. Z kolei Kamil Zieliński z Konfederacji Lewiatana twierdzi, że coraz więcej polskich, w tym szczecińskich, firm ma kłopoty z zatrudnieniem odpowieniej liczby pracowników. Szczególnie brak fachowców odczuwają branża budowlana i rolnictwo. „Są firmy budowlane, które już w ogóle nie startują w przetargach, bo w związku z problemami z zatrudnieniem odpowiednich pracowników nie są w stanie przyjąć zamówienia” – tłumaczy Zieliński. Zieliński uważa, że tendencje są w tej chwili takie, że trzeba szukać rąk do pracy w innych krajach, oddalonych coraz bardziej na Wschód i wymienia Nepal i Indie. „Tym bardziej, że obywatele Ukrainy coraz łatwiej znajdują pracę w zachodnich krajach Unii, szczególnie w Niemczech, bo tam też jest problem z brakiem pracowników. A podobno Niemcy już zastanawiają się jak otworzyć dla nich rynek pracy” – powiedział Zieliński.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef ukraińskiego związku zawodowego w Polsce: Chcielibyśmy, żeby 1 stycznia 2018 roku weszła w życie amnestia dla Ukraińcow, którzy tu pracują nielegalnie

Kresy.pl / Strefa Biznesu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz