W ramach wymiany jeńców między Rosją a Ukrainą, z rosyjskiej niewoli zwolniono ponad 200 Ukraińców, w tym członków pułku Azow i jego dowódców, którzy walczyli w Mariupolu. W zamian, Ukraińcy zwolnili znanego oligarchę i prorosyjskiego polityka, Wiktora Medwedczuka, prywatnie kuma prezydenta Rosji.

Jak podały w czwartek rano ukraińskie media, między Rosją a Ukrainą doszła do skutku wymiana jeńców. Rosjanie zwolnili 215 Ukraińców, w tym: 118 żołnierzy Gwardii Narodowej, 9 policjantów i 9 strażników granicznych oraz celnicy i cywile. Są wśród nich także oficerowie. Znaczą część stanowią członkowie pułku Azow, którzy dostali się do niewoli po długiej obronie Mariupola i tamtejszych zakładów Azowstal. Takie informacje podało ukraińskie MSW.

W komunikacie resortu zaznaczono, że wśród uwolnionych jest też 10 obcokrajowców, którzy walczyli po stronie ukraińskiej. Zostali oni wcześniej skazani przez sąd separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej na karę śmierci.

Łącznie, zwolniono też pięciu dowódców, w tym dowódcę pułku Azow, ppłk gwardii narodowej Denysa Prokopenko i zastępcę dowódcy oddziału, kpt. GN Swiatosława Pałamara, dowódcę 36. Oddzielnej Brygady Piechoty Morskiej maj. Serhija Wołynskiego i dowódca 12. brygady gwardii narodowej, płk. Denysa Szłehę.

Według ukraińskiego MSW, uwolnionych Ukraińców wymieniono „na 50 obywateli Rosji i osobę z ukraińskim paszportem, Wiktora Medwedczuka”. To znany oligarcha, były ukraiński deputowany, przed rosyjską inwazją lider głównej partii opozycyjnej na Ukrainie, prorosyjskiej Platformy Opozycyjnej-Za Życiem, a prywatnie kum prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Do wymiany jeńców doszło na terytorium Turcji. W wydarzeniu tym uczestniczyli też minister spraw wewnętrznych Ukrainy, Denys Monastryśkyj i szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, Kyryło Budanow.

Przypomnijmy, że niedługo przed rosyjską inwazją na Ukrainę Wiktor Medwedczuk uciekł z aresztu domowego w Kijowie. Przebywał w nim od maja 2021 roku po tym, jak prokuratura postawiła mu trzy zarzuty, w tym zdrady stanu oraz „próby grabieży narodowych zasobów na ukraińskim Krymie”. Ucieczkę polityka odkryto 21 lutego br. Nie było jasne, co działo się z Medwedczukiem od tamtego czasu. Po stronie ukraińskiej spekulowano, że mógł uciec do Rosji. Wcześniej jego żona miała w pośpiechu wyjechać na Białoruś. 12 kwietnia Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ogłosiła, że zatrzymała Medwedczuka. Podano, że polityk usiłował w przebraniu ukraińskiego żołnierza przedostać się do Naddniestrza.

Dodajmy, że już w maju pojawił się pomysł, by wziętych do niewoli w Mariupolu ukraińskich żołnierzy wymienić na Wiktora Medwedczuka. Wówczas rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się jednak sceptycznie do takiej.

Czytaj także: SBU: Medwedczuk wskazał na udział Poroszenki w prywatyzacji ropociągu i zakupach węgla od separatystów

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply