CNN: celem zestrzelonej rakiety Kinżał był system Patriot

Rosja próbowała zniszczyć zlokalizowany system obrony powietrznej Patriot z użyciem pocisku hipersonicznego Kinżał, który jednak został przechwycony przez Patrioty – podaje CNN.

Jak podała stacja CNN, powołując się na dwóch niewymienionych z nazwiska amerykańskich urzędników rządowych, w ubiegłym tygodniu Rosjanie próbowali zniszczyć jeden z systemów obrony powietrznej Patriot, które USA wysłały na Ukrainę. Użyły do tego rakiety systemu hipersonicznego Kinżał. Atak nie powiódł się i to Ukraińcy zdołali przechwycić rosyjską rakietę, używając właśnie systemu Patriot.

CNN zaznacza, że był to pierwsze, ogłoszone publicznie, użycie systemów Patriot, do tego zaledwie kilka tygodni od ich dostarczenia na Ukrainę.

Jeden z urzędników, z którymi rozmawiała amerykańska stacja powiedział, że Ukraińcy wystrzelili z Patriotów liczne rakiety pod różnymi kątami, by przechwycić rosyjską rakietę. Dodajmy, że dotąd ukraińska obrona powietrzna nie posiadała broni, zdolnej do skutecznego przechwycenia takiej rakiety jak Kinżał.

Źródła CNN uważają, że Rosjanie zdołali wychwycić sygnały, emitowane przez radar systemu Patriot, rozmieszczony w rejonie Kijowa. Dzięki temu mogli wziąć go na cel i zaatakować, używając do tego rakiety systemu Kinżał. Pocisk został jednak skutecznie przechwycony przez niedoszły cel.

Jak przypomniano, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział wcześniej, że gdy tylko systemy Patriot trafią na Ukrainę, staną się pełnoprawnymi celami dla Rosji.

Jak pisaliśmy, dowództwo ukraińskich sił powietrznych podało w piątek tydzień temu, że podczas niedawnego nalotu na Kijów przekazany Ukrainie system Patriot zdołał zestrzelić rakietę rosyjskiego systemu hipersonicznego Kinżał. Wcześniej o sprawie pisały ukraińskie media, ale wojskowi przez jakiś czas oficjalnie nie potwierdzali tych doniesień. Dopiero w ubiegłą sobotę dowódca ukraińskich sił powietrznych, Mykoła Ołeszczuk oświadczył, że zestrzelono rakietę systemu Kinżał, dzięki zastosowaniu przekazanych przez Zachód systemów obrony powietrznej Patriot. Podkreślił, że to „historyczne wydarzenie”, bo Rosja oficjalnie twierdzi, iż przez systemami Kinżał nie ma skutecznej obrony. Ołeszczuk potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów, że rakietę zestrzelono w nocy 4 maja podczas nalotu. Pocisk miał zostać wystrzelony przez samolot MiG-31K z terytorium Rosji.

Jakiś czas później rzecznik Pentagonu potwierdził, że Ukraińcy użyli systemu Patriot do przechwycenia rakiety Kinżał.

CNN / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply