MSZ Chin skrytykowało we wtorek słowa szefa NATO Jensa Stoltenberga, nazywając je “zrzucaniem winy” i “dolewaniem oliwy do ognia”. Sekretarz generalny NATO wyraził opinię, że Chiny powinny “odpowiedzieć za wspieranie Rosji w wojnie z Ukrainą”.

Szef NATO Jens Stoltenberg udzielił wywiadu BBC. W opublikowanym w poniedziałek wieczorem materiale wyraził opinię, że Pekin usiłuje “grać na dwa fronty” – wspierając Rosję, a jednocześnie utrzymując stosunki z europejskimi sojusznikami. Wyraził opinię, że Chiny powinny odpowiedzieć za wspieranie Rosji w wojnie z Ukrainą.

We wtorek do jego słów odniósł się rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian, proszony przez dziennikarzy o wypowiedź na ten temat. “Apelujemy [do NATO] o zaprzestanie zrzucania winny na innych, siania niezgody i dolewania oliwy do ognia (…) oraz o zrobienie czegoś konkretnego dla politycznego rozwiązania tego kryzysu” – powiedział.

W maju Stany Zjednoczone zapowiedziały ograniczenia, które obejmą około 20 firm z siedzibą w Chinach.

Pekin argumentuje, że nie sprzedaje Rosji śmiercionośnej broni, a chińskie władze “bacznie nadzorują eksport towarów podwójnego zastosowania zgodnie z prawem i przepisami”.

Zobacz: Stoltenberg mówi o odstraszaniu bronią nuklearną Rosji i Chin. Kreml odpowiada

W kwietniu szefowie MSZ Rosji i Chin ogłosili, że oba kraje chcą zacieśnić “strategiczną współpracę”. Deklaracja padła podczas wspólnej konferencji prasowej w Pekinie.

Jak deklarowali, chodzi o sposoby “pogłębienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w Europie i Azji”, aby przeciwstawić się próbom “narzucania swojej woli w regionie” przez Stany Zjednoczone.

Czytaj także: Bloomberg: Chiny dostarczają Rosji informacje wywiadowcze

barrons.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply