China Foreign Exchange Trade System, część chińskiego banku centralnego odpowiedzialna za rynek międzybankowy i walutowy poinformowała, że od 12 grudnia 2016 r. na chińskim rynku międzybankowym złoty będzie bezpośrednio wymienialny na juana.

W wydanym dzisiaj komunikacie można przeczytać: Mając na celu promocję wzajemnego handlu i inwestycji między Polską a Chinami; ułatwienie korzystania z RMB i PLN w handlu zagranicznym i rozliczeń inwestycyjnych; sprostanie wymaganiom podmiotów gospodarczych na obniżenie walutowych kosztów transakcyjnych, za zgodą Ludowego Banku Chin, z dniem 12 grudnia 2016 r. rozpocznie się bezpośredni handel pomiędzy walutami obu krajów na rynku międzybankowym.

Według komunikatu dopuszczalne będą transakcje typu spot, forward i swap. Jak dodano: Każda instytucja będąca uczestnikiem międzybankowego rynku RMB będzie mogła handlować RMB i PLN na rynku międzybankowym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Chiny inwestują w branżę rolno-spożywczą w Polsce
Prezydenci Polski i Chin podpisali wspólne oświadczenie o strategicznej współpracy obu krajów

Dzienny środek dopuszczalnego korytarza wahań kursowych CNY/PLN będzie publikowany o godz. 9.15 czasu chińskiego. W ciągu jednego dnia kurs będzie mógł się wahać w zakresie plus minus 5 proc.

Oprócz umożliwienia bezpośredniej wymiany juana na złotówki,China Foreign Exchange Trade System wprowadził bezpośrednią wymienialność forinta, meksykańskiego peso, tureckiej liry, korony duńskiej, norweskiej i szwedzkiej.

kresy.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz