“Chiny stanowczo sprzeciwiają się amerykańskim represjom wobec Huawei” – oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego resortu spraw zagranicznych Zhao Lijian. Wypowiedź dotyczyła zaostrzenia restrykcji wobec chińskiego koncernu przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian zaapelował we wtorek do amerykańskiego rządu, aby przestał dyskredytować chińskie podmioty. Zadeklarował, że Pekin będzie podejmował dalsze środki, zmierzające do ochrony interesów chińskich przedsiębiorstw – podaje agencja “Reuters”. Wypowiedź dotyczyła zaostrzenia restrykcji wobec chińskiego koncernu Huawei ze strony administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Zhao nie sprecyzował jakiego rodzaju środki odwetowe mogą zostać podjęte przez Chiny.

W poniedziałek władze USA dodatkowo ograniczyły dostęp Huawei do amerykańskiej technologii. Taki krok został uzasadniony ochroną bezpieczeństwa narodowego przed “negatywnym wpływem Pekinu”. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził opinię, że Huawei to “ramię opartego na inwigilacji państwa Komunistycznej Partii Chin”.

Jak pisaliśmy, w maju 2019 roku Huawei razem z około 70 powiązanymi spółkami trafił na listę podmiotów, które nie mogą kupować wytworów amerykańskich firm bez zgody Waszyngtonu. W poniedziałek do listy dopisanych zostało kolejnych 38 spółek związanych z Huawei. Firmie utrudniony został także zakup czipów wyprodukowanych poza USA, w przypadku gdy zostały opracowane lub wytworzone przy pomocy amerykańskiego oprogramowania lub technologii.

Polska Agencja Prasowa (PAP) przypomina, że administracja USA zarzuca koncernowi Huawei, że wytwarzany przez niego sprzęt (m.in. związany z siecią 5 G) może być wykorzystywany do szpiegowania na rzecz rządu ChRL.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Amerykanie od dłuższego czasu starają się zwalczać chińskie koncerny wysokich technologii. Ich szczególnym celem jest potentat telekomunikacyjny Huawei. W maju ubiegłego roku Departament Handlu USA wpisał Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA choć następnie zawiesił wykonywanie tej decyzji na trzy miesiące. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką, mimo zawieszenia sankcji wobec Huawei na okres trzech miesięcy. Huawei utracił więc dostęp do oprogramowania produkowanego przez te korporacje.

Przypomnijmy, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka Piotra D., byłego oficera ABW, i Chińczyka Weijinga W., dyrektora sprzedaży polskiego oddziału Huawei, pod zarzutem współpracy z chińskim wywiadem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami są obecnie uznawane za najgorsze od kilku dekad. Obydwa państwa spierają się nie tylko w kwestiach handlowo-gospodarczych oraz w sprawie pandemii Covid-19, lecz także w sprawach związanych z autonomią Hongkongu oraz przestrzeganiem praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej.

Zobacz także: USA: Twitter zainteresowany przejęciem TikToka

reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply