Chersoń: Rosjanie zapowiedzieli przejście na rubla. Wyznaczono nowego mera i gubernatora

Rosjanie wyznaczyli nowe kierownictwo władz miejskich i obwodowych w zajętym Chersoniu, obsadzając najwyższe stanowiska ludźmi o prorosyjskim nastawieniu. Ogłoszono, że obwód chersoński przechodzi na walutę rosyjską. Przedstawiciele prorosyjskich władz wykluczają też możliwość powrotu obwodu w skład Ukrainy.

We wtorek w siedzibie rady miejskiej Chersonia, ważnego miasta obwodowego nad Morzem Czarnym, od początku marca br. kontrolowanego przez siły rosyjskie, miało miejsce spotkanie. Przedstawiono na nim nowych szefów miejscowej administracji. Ogłoszono, że nowym „przewodniczącym chersońskiej administracji miejskiej”, czyli „merem”, zostaje Aleksandr Kobiec, wcześniej deputowany rady miejskiej. Z kolei na nowego szefa państwowej administracji obwodowej, czyli „gubernatora” Chersonia, wyznaczono Władimira Saldo.

Jak podano, dotychczasowy mer miasta, Ihor Kołychajew, został zwolniony ze stanowiska. Według źródeł rosyjskiej agencji RIA Novosti, odmówił współpracy z Rosjanami.

Urzędnikom dotychczasowej administracji miasta i obwodu zaproponowano możliwość dalszej współpracy, pod nowym kierownictwem. Każdy ma dokonać samodzielnego wyboru.

Według strony ukraińskiej, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rosyjskich okupantów oraz prorosyjscy kolaboranci.

Ponadto, przedstawiciele nowych, prorosyjskich władz obwodu Chersońskiego oświadczyli, że od 1 maja br. cały obwód przechodzi na walutę rosyjską i wchodzi w skład „strefy rubla”. Przewidziano przy tym okres przejściowy, który ma potrwać do czterech miesięcy. Przez ten czas, mieszkańcy chersońszczyzny będą mogli płacić zarówno rublami, jak i ukraińskimi hrywnami. Później obowiązywać będzie już tylko waluta rosyjska.

Kobiec zapowiedział, że będzie koncentrował się na „koordynacji procesu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta”.

65-letni Władimir Saldo był merem Cherosnia w latach 2002-2012. Później był deputowanym Werchownej Rady, do listopada 2014 roku, we frakcji Partii Regionów. Według ukraińskich mediów, od początku był zwolennikiem rosyjskiej okupacji regionu Chersonia. Kobiec z kolei był wcześniej kierowcą mera Kołychajewa.

Niektóre media, zarówno ukraińskie, jak i niektóre rosyjskie, twierdzą, że w czasach sowieckich był funkcjonariuszem KGB.

Według relacji ukraińskiego przewodniczącego administracji obwodu chersońskiego, Hennadija Łahuty, w poniedziałek rosyjscy okupanci zajęli siedzibę władz miejskich Chersonia, ściągnęli ukraińskie symbole państwowe i postawili na warcie swoich żołnierzy. Dotychczasowe kierownictwo administracji miało zostać usunięte z budynku. Łahuta zapowiedział, że „po zwycięstwie” Ukrainy, Saldo i Kobiec zostaną, jako kolaboranci, pociągnięci do odpowiedzialności.

W czwartek Kiriłł Striemousow, aktualny wiceszef wojskowo-państwowej administracji obwodu chersońskiego oświadczył, że powrót tego regionu w skład Ukrainy jest wykluczony.

Kwestia powrotu obwodu chersońskiego do nazistowskiej Ukrainy jest wykluczona. To niemożliwe. Obwód chersoński będzie się rozwijał gospodarczo ”- powiedział Striemousow, cytowany przez rosyjskie media. Twierdził też, że doniesienia o nadchodzącej ukraińskiej ofensywie w celu odbicia Chersonia to „ukraińska propaganda”. Według niego, nowe prorosyjskie władze nie planują przeprowadzania żadnego referendum.

Strona ukraińska twierdzi, że Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia w zajętym obwodzie chersońskim referendum w sprawie utworzenia na jego obszarze kolejnej, separatystycznej republiki ludowej, na wzór Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej w Donbasie. Portal „Meduza” napisał, powołując się na źródło zbliżone do administracji prezydenta Rosji, że akcja ta może zostać przeprowadzona w połowie maja br.

W środę w mieście odbyła się manifestacja przeciwników rosyjskiej okupacji. Rosyjscy żołnierze rozpędzili demonstrantów, używając gazu łzawiącego i granatów ogłuszających.

Jak pisaliśmy, w środę późnym wieczorem w kontrolowanym przez Rosjan Chersoniu doszło do eksplozji w rejonie wieży telewizyjnej. Według rosyjskich mediów, Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy przy użyciu systemów Toczka-U i Uragan.

Przeczytaj: Ukraiński sztab: Rosja przygotowuje się do utworzenia w Chersoniu władz okupacyjnych

Czytaj także: Kolejna republika ludowa na Ukrainie? Deputowany ostrzega

iz.ru / riafan.ru / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz