Chciał odnowy pomnika OUN-UPA, został ambasadorem Ukrainy w Polsce

Wasyl Bodnar, były szef ambasady Ukrainy w Turcji, został mianowany nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce.

Dekretami z 25 października prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał Bodnara ze stanowiska ambasadora w Turcji i mianował go ambasadorem w Polsce.

Bodnar pełnił funkcję ukraińskiego dyplomaty w Polsce od 2006 do 2010 roku, a następnie pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych od 2017 do 2021 roku.

W 2021 roku Bodnar stanął na czele ambasady w Turcji, na której czele stanął obecny minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha.

Poprzedni ambasador w Warszawie Wasyl Zwarycz został przeniesiony do Pragi, gdzie stanął na czele ambasady.

W wywiadzie opublikowanym w maju 2021 roku, Bodnar, mimo iż nie został o to zapytany, wyraził nadzieję na to, że w najbliższym czasie Polska spełni żądania strony ukraińskiej i odnowi tablicę pomnika na górze Monastyrz wraz z listą członków OUN-UPA, którzy jakoby spoczywają w tym miejscu.

„Mamy również nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie przywrócona pełna lista zmarłych na tablicy nagrobnej na górze Monastyrz. Pozwoli nam to posunąć się naprzód w rozwiązywaniu innych kwestii, w tym wydawania zezwoleń na prace poszukiwawczo-ekshumacyjne” – powiedział Bodnar.

Przypomnijmy, że w komunikacie IPN wskazał, że obecny kształt tablicy pomnika na górze Monastyrz, tj. bez nazwisk osób jakoby pochowanych w tym miejscu, jest zgodny z polskim prawodawstwem oraz aktualną wiedzą historyczną. „Tablica ta spełnia wszelkie wymogi odnośnie do miejsc pamięci, stawianych legalnie w Polsce i na Ukrainie” – zapewniono. Jak dodano, „w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej nie ma przeszkód, aby ta inskrypcja w przyszłości została uzupełniona o nazwiska osób tam pochowanych”. Jednocześnie wskazano, że obecnie brak jest danych, które mogłyby potwierdzić, że lista umieszczona na poprzedniej tablicy była rzetelna. Wskazano także, że obecnie nie jest jasne, ile osób spoczywa w mogile i czy jej rzeczywista lokalizacja znajduje się w miejscu pomnika, który został wzniesiony po kilkudziesięciu latach. IPN zadeklarował, że jest otwarty na bezwarunkowe umożliwienie stronie ukraińskiej przeprowadzenia prac archeologicznych, ekshumacyjnych i identyfikacyjnych w Manasterzu, przy udziale polskich ekspertów.

Kresy.pl/EP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz