Wojciech Cejrowski oraz dziennikarz Radia Koszalin Andrzej Rudnik są oskarżeni o szerzenie nienawiści do narodu ukraińskiego. Doniesienie złożył na nich szef Związku Ukraińców w Polsce, negacjonista wołyński Piotr Tyma.

Na portalu społecznościowym ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zamieścił relację redaktora Radia Koszalin, Andrzeja Rudnika. Według szefa Związku Ukraińców w Polsce, Piotra Tymy, na antenie radia wraz z Wojciechem Cejrowskim publicznie znieważył Ukraińców i nawoływał do nienawiści na tle narodowościowym.

– Dzisiaj byłem przesłuchiwany na zlecenie prokuratury przez policję w Koszalinie w związku z doniesieniem na Wojciecha Cejrowskiego i na mnie przez m.in. Związek Ukraińców w Polsce. Jesteśmy oskarżeni ( nie podejrzewani a oskarżeni) o szerzenie nienawiści do narodu ukraińskiego – przytacza informację Rudnika ks. Isakowicz-Zaleski.

– Ukraińcy na czele z P. Tymą usłyszeli w naszej audycji to co chcieli usłyszeć i zaatakowali nas i wolność prasy w Polsce – stwierdził dziennikarz Radia Koszalin.

– Piotr Tyma, szef Związku Ukraińców i kolega rzecznika (wybiórczych) praw obywatelskich Adama Bodnara, atakuje polskich dziennikarzy – komentuje sprawę ks. Isakowicz-Zaleski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Chodzi o audycję z 15 października ub. roku, w trakcie której Wojciech Cejrowski komentował film „Wołyń” i to, jaki będzie miał on wpływ na stosunki polsko-ukraińskie.

PRZECZYTAJ: Cejrowski: Ukraińcy to gwałciciele i rzeźnicy

– Ukraińcy to gwałciciele i rzeźnicy – stwierdził dosadnie Cejrowski.

– Ale nie wszyscy oczywiście… – wtrącił prowadzący audycję Andrzej Rudnik.

– Nie wiem tego czy nie wszyscy– odparł Cejrowski, tłumacząc swoje stanowisko:

– Jeżeli mój brat jest gwałcicielem i rzeźnikiem, a ja przez dziesiątki lat, po tym jak dokonano rzezi wołyńskiej, twierdzę cały czas, że on jest bohaterem, to to mnie czyni rzeźnikiem i gwałcicielem. Bo znaczy to, że mnie nie to przeszkadza, że on był rzeźnikiem i gwałcicielem. Liczy się dla mnie tylko to w jakiej sprawie gwałcił i rozrzynał ludzi. No więc na Pańskie pytanie „czy wszyscy Ukraińcy?” stwierdzam, że wszyscy.

Publicysta zaznaczył, że na Ukrainie nikt znaczący otwarcie nie potępił OUN-UPA:

– Żaden Ukrainiec do tej pory nie uporządkował tej sprawy. Nikt tam nie wystąpił ze znacznych Ukraińców mówiąc: „Ci nasi bohaterowie to nie są bohaterowie. Tak, walczyli o niepodległą Ukrainę ale takimi metodami się nie załatwia spraw”. Bo nie można dobra uzyskać czyniąc makabryczne zło.

Audycja wzbudziła oburzenie środowisk ukraińskich i Związku Ukraińców w Polsce. Na Facebooku pojawił się wzór doniesienia do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, dotyczący wspomnianej audycji. W piśmie przytoczono dwie wyrwane z kontekstu wypowiedzi Cejrowskiego, według których wszyscy Ukraińcy to „gwałciciele i rzeźnicy”. Napisano, że jest to „jaskrawy przejaw mowy nienawiści”, obrażającej m.in. ukraińską mniejszość w Polsce. Członkowie ZUwP mieli być namawiani do wysyłania zgłoszeń do prokuratury, na podstawie opublikowanego wzoru.

3 listopada Piotr Tyma w imieniu Związku Ukraińców w Polsce złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Cejrowskiego. Kilka dni później ukraińska agencja informacyjna Ukrinform opublikowała kopię zawiadomienia, które trafiło do Prokuratury Rejonowej w Koszalinie. W dokumencie, podpisanym przez szefa ZUwP i negacjonistę wołyńskiego Piotra Tymę, przytoczono w nim dwie wyrwane z kontekstu wypowiedzi Cejrowskiego, według których wszyscy Ukraińcy to „gwałciciele i rzeźnicy”.

Jak napisano, wypowiedzi Cejrowskiego „są obelżywe, urągające, uwłaczające godności człowieka, wyrażają pogardę wobec Ukraińców, poniżają ich w oczach opinii publicznej, a w konsekwencji znieważają osoby narodowości ukraińskiej z powodu ich przynależności narodowej”. Zarzucono mu też wzbudzanie wrogości i podtrzymywanie negatywnego nastawienia wobec Ukraińców, a tym samym publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Przeczytaj: Lider Związku Ukraińców w Polsce grozi drugim Wołyniem

Czytaj także: Lider Związku Ukraińców w Polsce promuje grupę podważającą polskość Przemyśla

Tyma wnioskował o przesłuchanie zarówno Wojciecha Cejrowskiego, jak i prowadzącego audycję Andrzeja Rudnika. Domagał się również, by w przesłuchaniu mógł uczestniczyć przedstawiciel Związku.

Na początku stycznia Tyma zamieścił na swoim profilu na Facebooku link do wydarzenia, organizowanego przez ślązakowski Ruch Autonomii Śląska„Marsz Pamięci o Zgodzie”. – Upamiętniamy w ten sposób więźniów sowieckich i polskich komunistycznych obozów koncentracyjnych, deportowanych do ZSRR i innych cywilnych ofiar Tragedii Górnośląskiej –piszą organizatorzy.

Facebook.com / Kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  gotan :

  Czytając wypowiedzi neobanderowca Tymy ciśnie się jedno na usta…jak taka kloaczna formacja jak ZUwP istnieje jeszcze na naszej ziemi.Jakim prawem tacy pobratymcy bandery żyją i kłapią dziobami…. próbując straszyć Polaków ? Czas abyśmy obudzili się i tę „Operację Wisła”…powtórzyli.Przeganiając to ścierwo do swoich na wschodzie.Tam ich miejsce.Azjaci nie mają prawa żyć wspólnie z nami.To najbardziej obrzydliwi zbrodniarze na świecie.Niemiec,Rosjanin i tzw.Ukrainiec,to dzicz bez humanitarnych hamulców.Najgorsze ścierwo zbrodniarzy !

 2. Avatar
  franciszekk :

  Do szefa Ukraińców w Polsce!.
  Wszyscy Ukraińcy a w szczególności czciciele zwyrodniałych i okrutnych ludobójców Polaków w czasie II wojny światowej są naszymi serdecznymi „braciszkami”!. Za niesprawiedliwe (przerywające ludobójstwo Polaków) przesiedlenie zwane Akcja Wisła na ziemie zachodnie, zamiast do Socjalistycznej Ukraińskiej Republiki Radzieckiej będziemy Was prosić o przebaczenie na kolanach!!!!……….