W Polsce rośnie odsetek osób popierających publiczne afiszowanie się homoseksualnym stylem życia, tzw. homomałżeństwa oraz możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Jednocześnie, ponad połowa Polaków wciąż jest przeciwna „homomałżeństwom”, a jeszcze więcej nie zgadza się na możliwości adopcji przez nie dzieci.

Według najnowszego badania CBOS, 34 procent Polaków uważa, że osoby będące w związkach jednopłciowych mają prawo do prezentowania swojego stylu życia w przestrzeni publicznej. To o 2 pkt. procentowe więcej niż w 2019 roku. Przeciwnego zdania jest 58 procent ankietowanych.

Przeczytaj: CBOS: większość Polaków przeciw tzw. homomałżeństwom i adopcji dzieci przez pary homoseksualne [SONDAŻ]

Takie wyniki pokazują, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat powoli rośnie w Polsce odsetek osób afirmujących publiczne afiszowanie się z homoseksualnego stylu życia. Dodajmy, że jeszcze 2005 roku uważało tak tylko 16 proc. respondentów. Wyraźny wzrost zanotowano w 2013 roku – wówczas tego zdania było już 30 proc. badanych. W 2019 roku odsetek ten spadł poniżej 30 procent, ale obecnie znów wzrósł.

 

Kolejne pytanie dotyczyło tego, czy osoby homoseksualne powinny mieć prawo do zawierania związków małżeńskich. Twierdząco odpowiedziało 34 proc. badanych. Z drugiej strony, ponad połowa ankietowanych (56 proc.) uważa, że takie prawo nie powinno im przysługiwać. Dla porównania, dwa lata temu było to 29 procent.

Wzrost poparcia odnotowano także w sprawie możliwości adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Według CBOS, obecnie taką opcję popiera 16 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 7 pkt. procentowych w porównaniu z 2019 rokiem. W latach 2005-2010 jedynie 6 procent badanych opowiadało się za adopcją dzieci przez pary homoseksualne

Badanie IBRiS dla „Rzeczpospolitej” z końca 2019 roku pokazało, że Polacy nie popierają postulatów środowiska LGBT. Przeciwko uregulowaniu związków partnerskich tej samej płci opowiedziało się 50 proc. ankietowanych. Jeszcze większy odsetek wyniósł w sprawie tzw. małżeństw homoseksualnych – odpowiedź „nie” zaznaczyło 64,6 proc. respondentów, a na „tak” głosowało 27,2 proc. Polacy zdecydowanie sprzeciwiają się adopcji dzieci przez pary homoseksualne – „zdecydowanie nie” mówi temu postulatowi 73,1 proc. z nich, „za” jest zaledwie 16,7 proc., a ok. 10 proc. nie ma zdania. „Rz” wskazywała, że „w grupie najmłodszych respondentów (18-24 lata) przewagę mają zwolennicy związków partnerskich osób tej samej płci (46 proc. do 34 proc.), podobnie jak w kwestii możliwości adopcji dzieci przez takie pary (45:38)”.

Czytaj także: Polacy przeciw postulatom ruchu LGBT

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ubiegłoroczny sondaż pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wskazał, że 37 proc. Polaków popiera legalizację związków partnerskich osób tej samej płci, a 22 proc. jest za wprowadzeniem tzw. homomałżeństw.

Przeczytaj więcej: Sondaż: 11 pkt. proc. przewagi przeciwników nad zwolennikami związków partnerskich dla homoseksualistów

Według badań Pew Research Center z 2017 roku, 48 proc. badanych Polaków uważało, że homoseksualizm jest moralnie naganny. Podobny odsetek sądził, że jest akceptowalny albo że nie jest kwestią moralności.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply