Wyniki badań przedstawiono podczas seminarium „Religijność i przynależność narodowa w Europie Środkowo- Wschodniej”.

Według dr Neha Saghal, dyrektor Pew Research Center, – W Polsce, przy wysokiej liczbie chodzących do kościoła, 48 proc. badanych uważa, że homoseksualizm jest moralnie naganny; podobny odsetek sądzi, że jest akceptowalny albo że nie jest kwestią moralności. Amerykański Pew Research Center przebadał przekonania i praktyki religijne w 19 krajach regionu.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Różowa Swastyka: Homoseksualne korzenie partii nazistowskiej

Badania w Polsce wykazują również, że według 26 proc. badanych, żona powinna być posłuszna mężowi, a 46 proc. sądzi, że społecznym obowiązkiem kobiet jest urodzenie dziecka. Jak skomentował wyniki Badań Pew Dr Tadeusz Szawiel z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego – Z badań Pew Research Center wynika, że 41 proc. praktykuje przynajmniej raz w tygodniu. Można powiedzieć, że choć obserwujemy niewielką tendencję spadkową, odsetki praktykujących są w zasadzie stabilne. Jest to sprzeczne z oczekiwaniami z początku lat 90., że proces sekularyzacji wraz z odzyskaną wolnością i utratą przez Kościół swojej roli, jaką miał w czasach komunistycznych, będzie szybko następował.

Organizatorami seminarium, obok Pew Research Center, był Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Patronat objęły Narodowe Centrum Kultury, Polskie Towarzystwo Socjologiczne i Centrum Myśli Jana Pawła II.

Kresy.pl / Rzeczpospolita

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz