Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie czerwca, 44 proc. badanych oddałoby głos na PiS; 24 proc. poparłoby KO; 7 proc. uzyskałaby Lewica, 6 proc. Konfederacja, a 4 proc. PSL – wynika z sondażu CBOS.

Z sondażu CBOS wynika, że w przypadku gdyby wybory parlamentarne odbyły się w drugiej połowie czerwca, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 44 proc. badanych, zaś Koalicję Obywatelską poparłoby 24 proc. wyborców – poinformowała we wtorek Polska Agencja Prasowa (PAP). Lewica uzyskałaby wynik 7 proc, Konfederacja – 6 proc., zaś Polskie Stronnictwo Ludowe – 4 proc.

Notowania PIS obniżyły się w porównaniu do badania z przełomu maja i czerwca o 2 punkty procentowe. O 4 pkt. proc. wzrosły zaś notowania Koalicji Obywatelskiej. W porównaniu do początku czerwca Lewica poprawiła swój wynik o 2 punkty procentowe. W przypadku Konfederacji poparcie nie uległo zmianie. Poparcie dla PSL jest minimalnie niższe niż poprzednio – partia znalazłaby się pod progiem wyborczym.

CBOS podkreśla, że stosunkowo duży pozostaje odsetek osób, które chciałyby uczestniczyć w wyborach, ale nie mają sprecyzowanych preferencji. 11 proc. zadeklarowanych wyborców nie wie, na kogo zagłosowaliby (spadek o 2 pkt. proc. w porównaniu do przełomu maja i czerwca 2020 roku). 3 proc. wyborców odmówiło udzielenia odpowiedzi.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego badania (z przełomu maja i czerwca), chęć głosowania zapowiedziało 82 proc. badanych. 9 proc. badanych waha się, lub odrzuca uczestnictwo w wyborach – tyle samo co w poprzednim badaniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Układ preferencji partyjnych Polaków utrzymuje się mniej więcej w tym samym kształcie od czasu zeszłorocznych wyborów do Sejmu i Senatu. Wyjątkowo długa, dwufazowa kampania prezydencka rozbudziła wśród wyborców wielkie emocje polityczne. Wysoki poziom deklaracji dotyczących udziału w wyborach jest świadectwem chęci wyrażenia swych poglądów w demokratycznej procedurze głosowania i odzwierciedla stan polityzacji polskiego społeczeństwa” – informuje CBOS.

“Wydaje się, że mimo wysiłku pozostałych kandydatów w wyborach prezydenckich, na sile zyskał bipolarny podział sceny politycznej, z dwoma głównymi konkurentami reprezentującymi strony politycznego frontu od lat dzielącego polską scenę” – pisze CBOS.

“Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich obserwowaliśmy raczej niewielkie zmiany. Z jednej strony ugrupowanie rządzące nie przyciąga nowych zwolenników, pozostając przy stanie posiadania z wyborów, z drugiej – główny konkurent minimalnie zyskuje na poparciu” – dodano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Sondaż Kantar dla “Faktów”: W II turze lekka przewaga Dudy, bardzo dużo wyborców niezdecydowanych

Czytamy, że badanie “Aktualne problemy i wydarzenia”  zostało przeprowadzone w ramach procedury mixed-mode. Uczestniczyła w nich reprezentatywna imienna próba pełnoletnich mieszkańców Polski (zostali wylosowani z rejestru PESEL).

Badanie zostało zrealizowane w dniach od 15 do 25 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1378 osób.

pap / wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply