Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby zamieszane w proceder korupcyjny dotyczący realizacji zamówień publicznych na rzecz spółki zajmującej się wykonywaniem odwiertów – poinformowała służba w środę.

W komunikacie podkreślono, że to nie pierwsze czynności CBA w tej sprawie. Pięć osób, w tym Dyrektora Departamentu Handlu spółki, specjalistę do spraw sprzedaży w tej spółce i troje przedsiębiorców, zostało zatrzymanych w marcu 2019 roku. Kolejne czynności oraz zebrany materiał dowodowy pozwoliły zatrzymać do opisywanej sprawy dwie osoby, przedstawiciela spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz byłego pracownika spółki.

„Obaj zatrzymani podejrzewani są o udział w korupcyjnym procederze. Według ustaleń śledczych, przedstawiciel spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na przełomie lat 2016-2017 wręczył ponad 750 tys. zł korzyści majątkowych, zatrzymanemu wcześniej do sprawy Dyrektorowi Departamentu Hadlu, w zamian za doprowadzenie do rozstrzygnięcia przetargów na korzyść jego firmy. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że łapówki przekazywane były na konta bankowe  specjalnie w tym celu założonych firm, jako zapłata za rzekome usługi, które faktycznie nie zostały zlecone i wykonane” – pisze CBA.

Biuro przypomina, że funkcjonariusze CBA z Poznania prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej postępowanie dotyczące podejrzenia przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników spółki zajmującej się wykonywaniem odwiertów. Z ustaleń śledczych wynika, że w latach 2016-2018 przyjmowali ,,gratyfikacje” między innymi w zamian za nadużycie udzielonych im uprawnień oraz niedopełnienie ciążących obowiązków mogących wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową.

Drugi z zatrzymanych miał uczestniczyć w procederze ujawniając istotne informacje dotyczące procedur przetargowych.

Zobacz także: CBA: Kolejne zatrzymania wz. z tzw. aferą melioracyjną, m.in. w siedzibie PZPN

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze CBA przy współdziałaniu z Wydziałem Żandarmerii Wojskowej we Wrocławiu zatrzymali 7 osób, w tym byłego i obecnego żołnierza, w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi organizowania przetargów w wojsku.

Pod koniec marca CBA informowało o zatrzymaniu pięciu byłych pracowników PKP S.A., m.in. byłego prezesa spółki. Chodziło o umowy warte w sumie kilkaset tysięcy złotych na usługi public relations.

Zobacz także: CBA zatrzymało osoby podejrzane o korupcję przy legalizacji pracy cudzoziemców

cba.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz